Nowy numer 26/2022 Archiwum

Potrzebowaliśmy tej iskry

Zadanie, które postawił nam Ojciec Święty, musimy nieustannie realizować.

Ojciec Święty w Elblągu! Jak to brzmi. Kiedy dowiedziałem się, że papież Jan Paweł II odwiedzi nasze miasto, zrozumiałem, że jest to wydarzenie historyczne i raczej się już nigdy nie powtórzy – opowiada bp Józef Wysocki, który jako biskup pomocniczy organizował wizytę papieża w Elblągu w 1999 roku. Wyrażenie przez Konferencję Episkopatu Polski chęci, aby podczas kolejnej pielgrzymki Jan Paweł II odwiedził także Elbląg, miało być swoistym docenieniem nowych diecezji, które on sam powołał do istnienia. Tego dnia papież wizytował także Pelplin, dlatego ustalono, że w Elblągu nie będzie celebrował Eucharystii, ale nabożeństwo w formie nieszporów oraz wygłosi homilię. Papież spotkał się z wiernymi na elbląskim lotnisku.

– Patrzyłem na to jako na naprawdę wielkie wydarzenie i także dziś jest mi trudno myślami ogarnąć wszystko, co się wtedy wydarzyło – wspomina biskup Józef. Jak dodaje, na miejsce spotkania przybywały tłumy ludzi. – Wszyscy jednak szli w spokoju, w modlitwie, choć sądziliśmy, że przy takiej liczbie osób pojawią się jakieś ekscesy. Dzięki Bogu uniknęliśmy tego – dodaje. – Ogromne wrażenie zrobiło na mnie przemówienie Ojca Świętego – mówi bp Wysocki. – Już wtedy chciałem, aby stało się ono jakimś naszym programem. Myślę, że 20. rocznica wizyty papieża jest wspaniałą okazją, aby powrócić do tego przesłania – zauważa. Jak przypomina, wówczas następca świętego Piotra zwracał uwagę na Najświętsze Serce Pana Jezusa. – Myślę, że to przesłanie ciągle czeka na głębsze rozpracowanie – przyznaje. Biskup Józef zwraca uwagę, że wygłoszone wówczas słowa nie straciły na aktualności.

– „Uczyń serca nasze według Serca Twego” – to wezwanie do stałej formacji chrześcijańskiej. Chodzi o to, aby nauka Chrystusa nie pozostawała tylko w sferze intelektualnej i poznawczej, ale żeby weszła także do serca człowieka i kształtowała jego postawy życiowe. To jest zadanie, które św. Jan Paweł II nam pozostawił i które musimy stale realizować. Jak ocenia biskup Wysocki, po wizycie Jana Pawła II na terenie naszej diecezji nastąpiło duże ożywienie religijne. – Myślę, że Elbląg potrzebował takiej iskry. Ta pielgrzymka pozostawiła dużo dobrego – opowiada. Już sama organizacja tego przedsięwzięcia spowodowała zjednoczenie, otwartość i wzajemną życzliwość między władzami miasta a Kościołem, przedsiębiorcami i zwykłymi mieszkańcami. Jednym z owoców pielgrzymki były także głębokie przemiany wśród ludzi. Biskup Józef wspomina historię pani Jadwigi, która poszukiwała swojego miejsca w Kościele. – Chciała należeć do jakiejś wspólnoty. Pamiętam. jak przyjechała na Mszę Świętą i sprawdzała, w jakich godzinach są odprawiane. Tamtejsza wspólnota tak przypadła jej do gustu, że do dziś jest na każdym spotkaniu – opowiada kapłan.

Najbardziej żywym wspomnieniem w pamięci biskupa Wysockiego jest do dziś pożegnanie Ojca Świętego. – Wówczas wszyscy przedstawiciele miasta chcieli jak najszybciej przedostać się na miejsce, gdzie miało odbyć się pożegnanie – opowiada. On sam, jak mówi, został w pobliżu pokoju przygotowanego dla papieża, aby pożegnać się bardziej na uboczu. – Papież wyszedł, chwilę porozmawialiśmy i już miałem udać się w drogę powrotną, kiedy podszedł do mnie ks. Stanisław Dziwisz i zapytał, czy mam czym podjechać. Zgodnie z prawdą powiedziałem, że wszystkie auta już odjechały. Na to ks. Dziwisz odezwał się: „W takim razie zapraszamy z nami”. I tak miałem możliwość krótkiej, ale niezapomnianej podróży papamobile – wspomina z uśmiechem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama