Nowy numer 48/2023 Archiwum

Papież w Elblągu - jak to brzmi!

Przesłanie skierowane do nas przez Ojca Świętego w Elblągu 20 lat temu wciąż jest aktualne.

- Ojciec Święty w Elblągu! Jak to brzmi. Kiedy dowiedziałem się, że papież Jan Paweł II odwiedzi nasze miasto, zrozumiałem, że jest to wydarzenie historyczne i raczej się już nigdy nie powtórzy - opowiada bp Józef Wysocki, który jako biskup pomocniczy organizował wizytę papieża w Elblągu w 1999 roku.

Wyrażenie przez Konferencję Episkopatu Polski chęci, aby podczas kolejnej pielgrzymki Jan Paweł II odwiedził także Elbląg, miało być swoistym docenieniem tych nowych diecezji, które do istnienia on sam powołał. Tego dnia Ojciec Święty wizytował także Pelplin, dlatego ustalono, że w Elblągu nie będzie celebrował Eucharystii, tylko nabożeństwo w formie nieszporów i wygłosi homilię.

Papież spotkał się wówczas z wiernymi na elbląskim lotnisku. - Patrzyłem na to jako na naprawdę wielkie wydarzenie i także dziś jest mi trudno myślami ogarnąć to wszystko, co się wtedy wydarzyło - wspomina biskup Józef.

- Ogromne wrażenie zrobiło na mnie także przemówienie Ojca Świętego - mówi bp Wysocki. - Chciałem już wtedy, aby stało się ono jakimś naszym programem. A myślę, że 20. rocznica wizyty jest wspaniałą okazją, aby powrócić do tego przesłania - zauważa. Jak przypomina, wówczas następca Świętego Piotra zwracał naszą uwagę na Najświętsze Serce Pana Jezusa. - Myślę, że to przesłanie ciągle czeka na nasze głębsze rozpracowanie - podkreśla.

Całość artykułu w "Gościu Elbląskim" na 24.02.2019.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy