Nowy numer 49/2022 Archiwum

Nie pędź, bo się potłuczesz!

Pan Bóg ma dla nas zawsze czas. A czy my mamy chwilę dla Niego?

Pod hasłem „Jak się odnaleźć w pędzącym świecie?” odbyły się dni skupienia akademickiej części Mariańskiej Wspólnoty Młodych Genezaret z Elbląga. Studenci zgromadzili się na tych rekolekcjach w Tolkmicku w dniach od 22 do 24 lutego. – Bardzo potrzebowałam refleksji na taki właśnie temat – mówi Ania, uczestniczka dni skupienia. – Moje życie w ostatnim czasie nabrało dużego pędu i gdzieś w tym wszystkim zaczęłam zastanawiać się, po co to wszystko, kiedy się zatrzymać – opowiada.

Być z Nim w tej ciszy

Jak mówi, bardzo pomocne w tym aspekcie okazało się, już na samym wstępie rekolekcji, wyłączenie telefonów komórkowych. – Choć uważam, że nie jestem uzależniona od telefonu komórkowego, nie potrzebuję stałego kontaktu ze znajomymi, przeglądania portali społecznościowych czy szybkiego dostępu informacji, to telefon uważam za bardzo potrzebne mi narzędzie. Nawet na rekolekcjach używam go do robienia notatek, czytania Pisma Świętego czy choćby ustawienia budzika, aby nie zaspać na konferencję. Tutaj musiałam przez dłuższy czas obyć się bez niego – zaznacza Ania. Dawid opowiada, że on również ma duże trudności z zatrzymaniem się. – Jestem w ciągłym biegu. Załatwiam stale jakieś sprawy i muszę być w stałym kontakcie z przyjaciółmi – mówi. – Często tłumaczę sobie, że to, co robię, robię dla naszej wspólnoty albo dla dobra innych, ale przecież nie zawsze o to chodzi – wyznaje. Jak mówi, prawda ta dotarła do niego podczas nocnej kontemplacji oblicza Pana Jezusa, która odbywała się w całkowitej ciszy. – Wtedy też zrozumiałem, że Pan Bóg chce, żebym zatrzymał się dla Niego. Żebym był z Nim tu i teraz. Żebym nie myślał o tym, co robiłem, czy o tym, co będę musiał robić. Skupiałem się na tym, by być z Panem w tej ciszy. Wydaje mi się, że taka cisza to jest najpiękniejsza modlitwa. – Choć ja sama nie pędzę, bo poruszam się na wózku, to wiem, jak to jest, kiedy cały świat nagle się zatrzyma – opowiada Asia. Jak mówi, ostatni raz miało to miejsce trzy miesiące temu, kiedy straciła przyjaciela. – Wcześniej w takich sytuacjach pytałam Pana Boga: Dlaczego? Jednak dzięki modlitwie i nieustannemu nawracaniu się umiem już zapytać: Po co? – wyjaśnia. – To było w tamtej chwili bardzo trudne przeżycie. Ale teraz wiem, że Pan go zabrał, bo to był dla niego najlepszy moment na to, aby się z Nim spotkać.

Znaleźć czas

Jak tłumaczył ks. Mateusz Turkowski MIC, prowadzący rekolekcje, jeśli pytamy siebie, jak odnaleźć się w pędzącym świecie, to tak naprawdę zastanawiamy się, jak się nie zagubić. – Kiedy słyszymy słowo „pęd”, to nie może się nam ono kojarzyć z Panem Bogiem. Bo On, nawet jeśli działa w historii, daje sobie czas. Jest cierpliwy w stosunku do nas jako grzeszników. Przecież Pismo Święte wyraźnie mówi: „Bóg nie chce śmierci grzesznika, ale żeby się nawrócił i miał życie” – przypominał. Tymczasem, jak podkreślał, dzisiejszy świat pędzi, nie zważając na niebezpieczeństwa. – A jeżeli ktoś tak robi, to może się potłuc – mówił. – Pędzący świat jest wrogiem naszej duchowości. Jest wrogiem tego, co łączy nas z Bogiem, wrogiem tego, co daje nam prawdziwe życie – zwracał uwagę kapłan. – Te rekolekcje uświadomiły mi pewną ważną rzecz, jeśli chodzi o moje życie duchowe – opowiada Tomek. – Staram się, aby w ciągu dnia czas dla Pana Boga zawsze znaleźć. Do tej pory wyglądało to tak, że kiedy byłem zapracowany, dawałem Bogu tylko trochę swojego czasu. Kiedy miałem więcej wolnego, wtedy mogłem trochę więcej chwil spędzić na modlitwie. Teraz już wiem, że to, jak pędzi mój świat, nie powinno dyktować tego, jak i ile czasu spędzam z moim Panem – podsumowuje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy