Nowy numer 39/2023 Archiwum

Towarzyszy mi św. Wojciech

– Moją biskupią dewizą będą słowa: „Ewangelia źródłem radości” – mówi biskup nominat Wojciech Skibicki.

Agata Bruchwald: Czy oswoił się już Ksiądz Biskup z nowym tytułem?

Bp Wojciech Skibicki: Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie. To nie jest kwestia tytułu, tylko posługi, która wynika z nowego zadania w Kościele. Trzeba się po prostu przestawić na to, że zakres posług duszpasterskich będzie większy.

Kto poinformował Księdza Biskupa o decyzji Ojca Świętego?

Zrobił to abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Otrzymałem wezwanie na spotkanie, w czasie którego przekazano mi decyzję Ojca Świętego, że ustanowił mnie biskupem pomocniczym dla diecezji elbląskiej.

Jak wyglądają przygotowania do uroczystości święceń biskupich?

Mogę powiedzieć, że oczywiście one już się rozpoczęły. Święcenia odbędą się 6 kwietnia o godzinie 11 w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Jest więc wystarczająco dużo czasu, by spokojnie przygotować uroczystość. Będzie ona miała charakter diecezjalny, tak jak i posługa, do której powołany jest biskup pomocniczy.

Czy zostali już wybrani konsekratorzy?

Święcenia biskupie otrzymam przez posługę biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego oraz nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchia i metropolity warmińskiego abp. Józefa Górzyńskiego.

Zawsze interesuje wiernych zawołanie biskupie. Ksiądz Biskup wybrał zdanie o radości.

Tak, moją biskupią dewizą będą słowa: „Ewangelia źródłem radości”. Nawiązują one do tego, co przekazuje nam Ewangelia jako Dobra Nowina. Inspiracją zawołania była adhortacja apostolska Ojca Świętego Franciszka „Evangelii gaudium” o głoszeniu Ewangelii w dzisiejszym świecie (2013). Ten dokument stał się dla mnie bardzo ważnym wskazaniem na dalsze życie.

Czy jest święty szczególnie bliski, któremu chciałby Ksiądz Biskup powierzyć swoją posługę?

Święty Wojciech jako patron towarzyszy mi od sakramentu chrztu. Jest patronem Polski i diecezji elbląskiej. Na terenie naszej diecezji leży Święty Gaj, do którego pielgrzymuję prawie każdego roku. To świętemu Wojciechowi pragnę powierzyć swoją posługę biskupią.

Czym będzie się zajmował biskup Wojciech Skibicki?

Jako biskup pomocniczy będę podejmował wszystkie zadania, które są związane z posługą biskupią na terenie diecezji. Będą to spotkania z księżmi, udzielanie sakramentu bierzmowania, przewodniczenie uroczystościom odpustowym oraz pogrzeby. Będę pomagał biskupowi diecezjalnemu. Nadal będę się zajmował organizacją nauczania religii w szkołach oraz pełnił inne zadania, które do tej pory realizowałem. • agata.bruchwald@gosc.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast