Nowy numer 38/2023 Archiwum

Oddajmy cześć Niezłomnym

Zbliżają się obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Elblągu z tej okazji przygotowano wiele ciekawych inicjatyw.

Zbliża się Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To obchodzone 1 marca święto to okazja, aby upamiętnić żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W tym roku w Elblągu jednym ze sposobów uczczenia ich pamięci będzie możliwość wzięcia udziału w wyjątkowej lekcji historii. Poprowadzą ją pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.

Opowiedzą oni mieszkańcom naszego miasta o tych wojskowych, którzy już po zakończeniu II wojny światowej nadal walczyli, ukrywali się i ginęli na naszych terenach. Ponadto w ramach tej lekcji będzie można obejrzeć wystawę poświęconą Żołnierzom Niezłomnym. Będzie ona wystawiona w biurze posła ziemi elbląskiej Jerzego Wilka od 26 lutego do 5 marca. Z kolei specjalne wykłady poświęcone przedstawicielom podziemia niepodległościowego zostaną wygłoszone 4 i 5 marca.

- Mieliśmy już wystawę o Łupaszce, również przygotowaną we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, kontynuujemy więc ten temat - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Wystawa będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców Elbląga, ale przede wszystkim myślimy o młodzieży. Będziemy zapraszać nauczycieli, by przyszli do nas wraz z uczniami i tu przeprowadzili lekcję historii.

Jak co roku kolejną z ciekawych sposobów uhonorowania tego dnia jest Bieg "Tropem Wilczym". Bieg, który w naszym kraju organizowany jest już po raz ósmy, w tym roku odbędzie się 3 marca. Rozpocznie się on o godz. 12.00 w Parku Miejskim Bażantarnia. Uczestnicy pokonają dokładnie 1963 metry. Jest to liczba nawiązująca do roku śmierci ostatniego z "wyklętych", Józefa Franczaka "Lalusia", który zginął właśnie w 1963 roku.

Elbląskie środowiska patriotyczne zapraszają również na IV Elbląski Marsz Pamięci  Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość rozpocznie się o godz. 15.00 na skwerze rtm. W. Pileckiego (obok szkoły muzycznej). Marsz przejdzie ulicami Traugutta, Górnośląska, Agrykola, aż do Ronda Żołnierzy Wyklętych. Po zakończeniu pochodu o godz. 16.30 odbędzie się wykład "Żołnierze Wyklęci-prawdziwi bohaterowie", który poprowadzi historyk, członek Związku Żołnierzy  Narodowych Sił Zbrojnych -Jarosław Kłosowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast