Nowy numer 41/2019 Archiwum

Perły z Camino

Przemierzając ścieżkę jakubową, często nie zdajemy sobie sprawy, z jakimi skarbami mamy do czynienia.

Szlak Camino de Santiago, czyli droga prowadząca do grobu św. Jakuba, to dla historyka czy archeologa prawdziwe eldorado. Tak uważa dr Grażyna Nawrolska z elbląskiego Muzeum Historyczno-Archeologicznego, która miała okazję pielgrzymować przez hiszpańskie odnogi tego szlaku. Swoimi spostrzeżeniami podzieliła się 14 marca podczas comiesięcznego spotkania Elbląskiego Klubu Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba.

– Na hiszpańskim Camino można spotkać zabytki, które pamiętają jeszcze pierwszych pątników przemierzających tę drogę, by dotrzeć do grobu, gdzie złożone są cudownie odnalezione szczątki apostoła – mówiła Tamara Frączkowska, przewodnicząca klubu, na wstępie spotkania. Jak podkreślała, spotkanie z archeologiem pozwala spojrzeć na szlak jakubowy nie tylko pod względem duchowym, ale także okiem historyka i znawcy.

Jak wspominała G. Nawrolska, swoją podróż rozpoczęła od Carcassonne. – To średniowieczne, niemal w całości zachowane miasto robi piorunujące wrażenie – opowiadała. – Podobnie jak Pampeluna. To także raj dla historyka, bo co ulica, to zabytek – mówiła. Jak wyjaśniała, taka sytuacja spowodowana jest tym, że Hiszpania nie doświadczyła w swojej historii poważniejszych działań wojennych i zniszczenia miast nigdy nie były duże.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL