Nowy numer 15/2020 Archiwum

Przywrócić znaczenie pojęć

Rośnie odsetek osób, które uważają, że aby stworzyć dom, nie trzeba zawierać małżeństwa.

Nad problemami współczesnej rodziny pochylali się uczestnicy Rejonowego Zjazdu Duszpasterzy Rodzin, który odbywał się 19 i 20 marca w Elblągu. –

Społeczeństwo od zawsze było takie, jak rodziny, które je budowały – mówił dr inż. Marcin Bukowski w czasie jednego z wykładów. – Obecnie jednak obserwujemy gwałtowne zmiany demograficzno-społeczne, włącznie z coraz bardziej wzmożonymi próbami zmiany definicji rodziny.

Jak dowodził, choć dla większości ludzi rodzina jest wciąż jedną z najważniejszych wartości, w ostatnich latach obserwujemy w tej materii trend spadkowy. – Już blisko 12 proc. osób uważa, że można żyć całkowicie szczęśliwie, nie tworząc rodziny – analizował. Jednocześnie zwrócił uwagę, że takie podejście deklarują najczęściej ci, którzy sami nie zaznali zrozumienia i akceptacji w swojej rodzinie.

– Dużym problemem są także próby redefinicji tego, czym jest rodzina – podkreślił dr Bukowski. – Dla większości z nas rodziną nadal jest małżeństwo osób odmiennych płci posiadające dzieci. Ale rośnie także odsetek osób, które uważają, że do tego, aby stworzyć rodzinę, nie potrzeba zawierać małżeństwa. Ponadto już co dziewiąty badany jest skłonny przyznać, że rodzinę tworzy wolny związek osób homoseksualnych – stwierdził.

Do takich rezultatów badań społecznych przyczynia się medialne promowanie rodzin niepełnych czy związków jednopłciowych. – Model społeczny podpowiada, że nie warto wchodzić w związek małżeński, więc coraz więcej osób decyduje się, że nie będzie tego robić – wyjaśniał dr Bukowski

Konsekwencją takiego podejścia jest rosnąca w zastraszającym tempie liczba rozwodów. – Dziś małżeństwo nie jest tożsame z sakramentem małżeństwa. Nie jest traktowane z należną mu powagą – wskazywał prelegent.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama