Nowy numer 25/2022 Archiwum

Wyjątkowo pewna inwestycja

Już same przygotowania są trudne, a jeszcze więcej wysiłku kosztuje nocne przejście trasy.

Wszyscy wkoło namawiają cię, aby wybrać się na Ekstremalną Drogę Krzyżową?

Zachęcają, mówiąc, że to niezwykłe przeżycie duchowe? Ty jednak masz swoje wątpliwości i racjonalne argumenty za tym, aby jednak nie uczestniczyć w tym wydarzeniu. A może to właśnie ty masz rację?

– Ekstremalna Droga Krzyżowa to ból, pot, a często też krew – opowiada Jakub Frąszczak, który uczestniczył w wydarzeniu już dwukrotnie. – Kiedy docierasz na miejsce, jesteś skrajnie wyczerpany, najczęściej zziębnięty, a do tego pewnie niejednokrotnie przemoczony – dodaje.

Katarzyna Grabowska, zaangażowana w EDK w diecezji niemal od początku, też podkreśla, że nie jest łatwo. Już same przygotowania przynoszą mnóstwo trudu. – Pamiętam, jak razem z dwiema dziewczynami szłyśmy nocą sprawdzać trasę – Kasia zaczyna opowiadać i wyjaśnia, że droga musi być sprawdzana w nocy, ponieważ gdy jest ciemno, panuje inna widoczność, a niektórych elementów trasy po prostu można nie zauważyć. – Samo sprawdzanie trasy było dla nas dużym przeżyciem, które bardzo mocno nas doświadczyło. Miałyśmy chwile zwątpień i momentami zastanawiałyśmy się już nad powrotem do domu. Takie przejście trasy przez trzy dziewczyny nocą to naprawdę duże wyzwanie. Gdy ją ukończyłyśmy, powiedziałyśmy sobie, że to była nasza prawdziwa Ekstremalna Droga Krzyżowa – relacjonuje.

Wyzwanie pod względem fizycznym, obtarcia na stopach, zimowa aura, a przy tym strach. Czy trzeba wymieniać więcej argumentów, aby zniechęcić do takiej wyprawy? Uczestnicy, którzy już raz skosztowali tych wątpliwych przyjemności, zgodnie mówią, że kolejny raz… pójdą z jeszcze większą ochotą.

– Ja na pewno idę jeszcze raz – deklaruje Jakub. – Bo za to wszystko, co na tej drodze zostawimy, czyli nasze cierpienie, zniechęcenie, trud, w nagrodę otrzymujemy prawdziwe cuda – tłumaczy.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama