Nowy numer 15/2020 Archiwum

Marianka wciąż odkrywana na nowo

Wykłady na temat niezwykłych odkryć poczynionych w kościele w Mariance.

Gruntowne prace remontowe i konserwatorskie w zabytkowym kościele pw. św. Piotra i Pawła w Mariance k. Pasłęka rozpoczęły się w 2007 roku.

Przystępując do nich dr Joanna Arszyńska z Zakładu Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i jej zespół wiedzieli, że pod warstwami farby kryją się malowidła ścienne powstałe najprawdopodobniej w latach 1450-1460.

Po raz pierwszy zostały one odkryte w czasie remontu w 1892 roku. Wiemy to, bo podczas prac wykonano fotografie, które zachowały się do dziś.

Odkrycie ponownie pokryto farbą, nie ingerowano w nie. Odsłonić i odnowić malowidła zdecydowano się dopiero w XXI wieku.

Obecnie w kościele w Mariance podziwiać można malowidło w oknie przedstawiające twarz Matki Bożej, a na ścianach postacie apostołów. Całość dopełniają fantazyjne dekoracje roślinne wykonane przez dawnych artystów. 

10 maja o godzinie 18 w kościele w Mariance wygłoszony zostanie cykl wykładów pt. „Malowidła kościoła gotyckiego w Mariance”. W programie spotkania m.in. wykład dr Joanny Arszyńskiej o konserwacji i restauracji malowideł ściennych w świątyni oraz  dra hab. Juliusza Raczkowskiego, który przedstawi temat - „Program ideowy średniowiecznych malowideł ściennych w Mariance. Typowe czy wyjątkowe?”

Organizatorem naukowego spotkania jest gmina Pasłęk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama