Życie diecezji kształtuje wiele osób – kapłani i świeccy działają często razem, nie tylko w modlitwie.
Biskup Jacek Jezierski 13 czerwca 2015 roku w katedrze św. Mikołaja w Elblągu przewodniczył Mszy św. z obrzędem błogosławieństwa czterech wdów. Tym samym zostały one włączone do stanu wdów konsekrowanych. Były to pierwsze kobiety w diecezji, które się na to zdecydowały.
Dziś w diecezji elbląskiej jest 9 wdów i 12 dziewic konsekrowanych. Początkowo duchową opiekę nad nimi sprawował ks. kan. Ryszard Półtorak, a obecnie czyni to ks. kan. Wojciech Skibicki.
W trosce o wspólnotę
Mianowany przez papieża Franciszka elbląskim biskupem pomocniczym niespełna pięćdziesięcioletni ks. Skibicki przez wiele lat był rzecznikiem prasowym diecezji i dyrektorem Wydziału Nauki Katolickiej kurii diecezjalnej w Elblągu. Mimo dość krótkiej posługi wikariuszowskiej − w par. Świętej Rodziny w Elblągu (1995−1996) – w ciągu 24 lat swojego kapłaństwa miał ciągły kontakt nie tylko z Kościołem w warstwie instytucjonalnej − pracując w kurii jako sekretarz i kapelan biskupa, ale i tzw. Kościołem zwykłych ludzi. Wyrazem tego jest choćby tematyka jego rozprawy doktorskiej pisanej z zakresu liturgiki na KUL, w której poruszył temat katechumenatu dorosłych w duszpasterskiej praktyce diecezji w Polsce.
Obecnie w Kościele, również elbląskim, jednym z wyrazów głębokiej religijności i odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła jest właśnie powrót do indywidualnych form życia konsekrowanego, takich jak np. stan wdów konsekrowanych, a także posługa diakonatu stałego. Oba te dzieła w diecezji aktywnie wspierał przyszły biskup pomocniczy, szczególnie jako biskupi delegat ds. indywidualnych form życia konsekrowanego − od roku 2016 − oraz jako dyrektor diecezjalnego Ośrodka Formacji Diakonów Stałych.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się