Świętość to nadal atrakcyjny temat dla młodzieży.
W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kwidzynie 28 marca odbyła się trzecia – ostania – edycja warsztatów hagiograficznych – „Warsztaty ze świętym patronem w tle”.
Podczas czterech marcowych spotkań młodzież poznawała św. Pawła – jego życie, idee, działania, drogę do świętości. Dodatkowo dowiedzieli się wielu rzeczy, które nie zawsze bezpośrednio dotyczyły patrona, ale mogły okazać się ciekawe dla młodzieży. Rozmawiali m.in. o symbolach pojawiających się na portretach świętych. Dowiedzieli się też, co one oznaczają.
Pierwszym świętym, którego poznała młodzież, był św. Mikołaj, a kolejnym – św. Walenty. – Rozpoczynając warsztaty, nie wiedzieliśmy, czy zainteresują one młodzież tak bardzo, że będzie ona chciała poświęcać na nie swój wolny, popołudniowy czas. Dlatego zaczęliśmy od świętego, którego każdy lubi, choć nie zawsze wie o nim coś więcej niż to, że przynosi prezenty – opowiada ks. Daniel Pałkowski, organizator warsztatów.
Urozmaiceniem podczas spotkań była nauka zdobienia przedmiotów techniką decoupage’u. W grudniu metamorfozę przeszły pojemniki na słodkości, a w marcu powstały ozdoby na Święta Wielkanocne. Nad tą częścią spotkań czuwała Bożena Grochowska.
W marcowych warsztatach wzięły udział grupy dziewcząt z klasy mundurowej Sportowego LO i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego oraz uczniowie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.
Gdy Elena Andrejunas, opiekunka samorządu uczniowskiego CKZiU, otrzymała pierwsze zaproszenie do udziału w warsztatach, podeszła do niego sceptycznie, bo pomyślała, że to mało młodzieżowa tematyka. Uczniów jednak zainteresowała tak, że zgłosili się do udziału w spotkaniach. – Chłopcy z zachwytem podchodzili do każdych zajęć. Bardzo się zgrali. Nauczyli się systematyczności, sumienności, tolerancji. Są bardziej otwarci – mówi pani Elena.
– Dziewczęta chętnie zapisywały się na warsztaty. Dzięki nim w ciekawy sposób zdobywały wiedzę o świętych, którą będą mogły podzielić się podczas katechezy, a jednocześnie rozwijały swoje zdolności manualne przydatne do zajęć technicznych w ośrodku – potwierdza Agnieszka Młyńska, katechetka i opiekunka dziewcząt z MOW-u podczas warsztatów.