Nowy numer 39/2023 Archiwum

Malbork. Warsztaty muzyki liturgicznej przejdź do galerii

Warsztaty muzyki liturgicznej w Malborku odbyły się po raz drugi.

Wzięli w nich udział śpiewacy i instrumentaliści z Malborka, Sztumu, Kwidzyna, Starego Pola i Gdańska. W orkiestrze zagrali m.in. nauczyciele i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. I.J. Paderewskiego w Malborku.

- W czasie tych warsztatów chcieliśmy pochylić się przede wszystkim nad przygotowaniem - ujednoliceniem - utworów wykonywanych w czasie Triduum Paschalnego. Mamy nadzieję, że organiści, którzy wzięli w nich udział, wykorzystają zdobyte tu umiejętności w swoich parafiach - mówi Grzegorz Dymon, organista z parafii Zesłania Ducha Świętego w Malborku.

Zajęcia warsztatowe prowadzili: Urszula Rogala z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, Łukasz Rosiak, organista z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku, i Marcin Mazurek, organista z parafii św. Feliksa z Kantalicjo w Warszawie.

Obok tradycyjnych pieśni wielkopostnych uczestnicy warsztatów uczyli się nowych utworów, m.in. "Per crucem Tuam”, do którego muzykę napisał Piotr Pałka. Kolejną nowością była kompozycja wielkanocna U. Rogali do słów św. Alojzego Orione - "Alleluja! Chrystus zmartwychwstał".

Uczestnicy warsztatów zaśpiewali podczas Mszy św. w sobotę o godz. 17 i w niedzielę o 11.30 w kościele Zesłania Ducha Świętego. Pieśni wielkanocne, które poznali, zostały nagrane i wkrótce zostaną udostępnione w internecie.

- Śpiewając, odnajduję spokój. Jestem amatorem, nie mam wykształcenia muzycznego. Podczas warsztatów mogę zdobyć nowe umiejętności. Tak samo było i tym razem, choć nie trwały one długo, a czas, kiedy ćwiczyliśmy, bardzo szybko mijał - mówi Agnieszka Kłos.

II malborskie warsztaty muzyki liturgicznej odbywały się 6 i 7 kwietnia, a ich organizatorem była parafia Zesłania Ducha Świętego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast