Nowy Staw. Festiwal wielu smaków przejdź do galerii

W Nowym Stawie odbył się Festiwal Smaku Wielkanocnego "Potrawy tradycją malowane".

Uczestnicy festiwalu przygotowali ponad 60 dań. Na stole zagościły potrawy z jajek i mięsa oraz sałatki. Był także żurek. Wśród słodkości królowały wielkanocne baby i tradycyjne mazurki.

Przygotowane smakołyki oceniała komisja konkursowa w składzie: Marcin Szesza, Danuta Hojarska, Anna Uzdowska, Tomasz Bojarczuk, Anna Konopka, Joanna Reszka.

Najlepsze ciasto, bezę, upiekła Anna Bajerowska. Komisji najbardziej zasmakowała nalewka kawowa, wyrób Ewy Kasyny. Kolejną nagrodzoną osobą była Małgorzata Biernacka, która przygotowała najciekawszą potrawę - babkę-gołąbka.

Nagrodę publiczności otrzymały osoby reprezentujące świetlicę w Lipince, które upiekły ciasto „Michałek”.

Pani Anna ze wsi Świerki na festiwal przygotowała mazurka według własnego przepisu oraz drożdżowe zajączki z farszem pieczarkowym. - Mazurek, aby mógł nabrać właściwego smaku, trzeba odpowiednio wcześnie przygotować. Lubię piec ciasta, a więc dla mnie nie jest on trudny do zrobienia - mówi.

Pani Anna w poprzednich edycjach konkursu trzykrotnie zajmowała pierwsze miejsce. Zawsze stara się zaprezentować coś nowego. Jeśli decyduje się upiec po raz kolejny mazurka, to z innymi dodatkami.

- Lubię eksperymentować, a więc staram się, by w domu, w czasie świąt na stole pojawiały się nowe ciasta i potrawy. Najlepiej byłoby, gdyby na stole były same ciasta, ale na to nie można sobie pozwolić, bo „idzie w boczki” - uśmiecha się kobieta i dodaje, że u niej w domu ilość potraw dostosowana jest do ilości osób, które mają zasiąść przy stole.

Festiwal Smaku Wielkanocnego odbył się 11 kwietnia, a jego organizatorem było Nowostawskie Centrum Kultury i Biblioteki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..