Nowy numer 26/2022 Archiwum

Razem w ważnej sprawie

Mieszkańcy Elbląga modlili się w intencji pasażerów samolotu, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku.

Oficjalne obchody 9. rocznicy rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Wszystkich Świętych. W homilii bp Jacek Jezierski przypomniał, że delegacja, z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, zmierzała do Katynia na uroczystości upamiętniające mord dokonany przez NKWD na polskich oficerach.

Symbolami 10 kwietnia 2010 roku pozostają: poranna mgła, ścięta brzoza i przede wszystkim wrak samolotu, którego Federacja Rosyjska nie chce zwrócić Polsce. – Relikwiami tamtego dnia i dramatu są szczątki zmarłych, które spoczęły na różnych cmentarzach i w różnych miejscach – mówił bp Jacek Jezierski.

Tuż po Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli pod krzyż katyński, gdzie złożyli kwiaty.

Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu, zaznaczył, że delegacja, która zginęła w katastrofie samolotu, do Katynia leciała z misją patriotyczną. – Jak po dziewięciu latach patrzymy na tę tragedię? Jak wspominamy tamten dramatyczny dzień, ale przede wszystkim jak wspominamy dzisiaj tych, którzy służąc ojczyźnie, oddali swoje życie, i choć byli ludźmi z różnych obozów politycznych, byli naszą reprezentacją? Mieli różne poglądy, ale byli razem w ważnej narodowej sprawie. Dlatego dzisiaj jesteśmy winni im tę jedność. Wciąż pamiętamy, dlatego tu jesteśmy. Umiejmy stanąć razem ponad wszystkimi podziałami, być tutaj niezależnie od poglądów, niezależnie od wiary, niezależnie od wszystkich przekonań ideologicznych – mówił A. Czyżyk.

Podczas uroczystości odczytano apel pamięci oraz oddano salwę honorową.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama