Jak przeżywamy Triduum Paschalne, czyli trzy dni przed świętem Zmartwychwstania Pańskiego.
Trwa Triduum Paschalne, które rozpoczęło się w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej. Po homilii kapłan umył nogi dwunastu osobom. Przypomina to gest Chrystusa i wyraża prawdę, że Kościół, tak jak Chrystus, jest nie po to, żeby mu służono, lecz aby służyć.
W Wielki Piątek uczestniczyliśmy w Liturgii Męki Pańskiej, której centralnym punktem była adoracja Krzyża. Kapłan odsłonił zasłonięty fioletowym suknem Krzyż trzykrotnie śpiewając: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata". Wierni odpowiadali: "Pójdźmy z pokłonem".
Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego. Na specjalnym tronie, który stanowił cześć Grobu Pańskiego, wystawiono Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem. Symbolizuje on całun, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa.
Wielka Sobota to czas ciszy i oczekiwania. W ciągu dnia święcimy pokarmy, a wieczorem w kościołach uczestniczymy w liturgia Wigilii Paschalnej. Rozpoczyna się ona Liturgią Światła, a kończy Eucharystią. W kościołach brzmi uroczysty śpiew "Alleluja".