Nowy numer 15/2020 Archiwum

Elbląg. Triduum Paschalne przejdź do galerii

Jak przeżywamy Triduum Paschalne, czyli trzy dni przed świętem Zmartwychwstania Pańskiego.

Trwa Triduum Paschalne, które rozpoczęło się w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej. Po homilii kapłan umył nogi dwunastu osobom. Przypomina to gest Chrystusa i wyraża prawdę, że Kościół, tak jak Chrystus, jest nie po to, żeby mu służono, lecz aby służyć.

W Wielki Piątek uczestniczyliśmy w Liturgii Męki Pańskiej, której centralnym punktem była adoracja Krzyża. Kapłan odsłonił zasłonięty fioletowym suknem Krzyż trzykrotnie śpiewając: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata". Wierni odpowiadali: "Pójdźmy z pokłonem".

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego. Na specjalnym tronie, który stanowił cześć Grobu Pańskiego, wystawiono Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem. Symbolizuje on całun, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa.

Wielka Sobota to czas ciszy i oczekiwania. W ciągu dnia święcimy pokarmy, a wieczorem w kościołach uczestniczymy w liturgia Wigilii Paschalnej. Rozpoczyna się ona Liturgią Światła, a kończy Eucharystią. W kościołach brzmi uroczysty śpiew "Alleluja".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama