Nowy numer 47/2019 Archiwum

Boży rycerz wśród pogan

Skąd wyruszył? Jak przebiegała trasa jego wędrówki? Gdzie tak naprawdę poniósł śmierć? – to pytania, które do dziś zadają historycy badający jego życie i działalność.

M. Kasprzycka odwołuje się również do wielokierunkowych badań Żuław Elbląskich i Mierzei Elbląskiej. Potwierdziły one przekazy mówiące o tym, że zmiany klimatyczne, które nastąpiły na przełomie tysiącleci, wpłynęły na zmiany stosunków wodnych na Żuławach Elbląskich. Nastąpił gwałtowny wzrost wilgotności klimatu przy wzroście średnich temperatur, wody natomiast stały się niespokojne i burzliwe. Łącząca Zalew Wiślany z jeziorem Druzno rzeka llfing została wchłonięta przez rozległy zalew morski. „Tak więc mógł Wojciech z towarzyszami płynąć z Gdańska wzdłuż wybrzeża morskiego, wpłynąć przerwą w Mierzei Wiślanej na Zalew Wiślany i stąd udać się na południe. Pokonanie trasy wodnej z Gdańska do północnych brzegów Druzna, nawet w sprzyjających warunkach atmosferycznych, mogło wymagać kilku dni żeglugi” – ocenia dr Kasprzycka.

Kościół uroczyście wspomina św. Wojciecha 23 kwietnia. Czyni to także diecezja elbląska, bowiem decyzją bp. Andrzeja Śliwińskiego, jej pierwszego biskupa, od 1992 roku święty misjonarz jest jej głównym patronem.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama