Nowy numer 21/2023 Archiwum

Wiem o waszej krzywdzie...

Zadaniem nauczyciela wiary jest nieść wszystkim orędzie o Bogu, który jest łaskawy, miłosierny i cierpliwy. Tylko tyle i aż tyle.

O tym, jakie są podstawowe zadania kapłana i nauczyciela wiary, mówił biskup elbląski Jacek Jezierski podczas Mszy Krzyżma, sprawowanej w Wielki Czwartek w katedrze św. Mikołaja. – Posługa księży posiada charakter uniwersalny, jest skierowana do wszystkich. Dlatego też ksiądz uczący religii w szkole reprezentuje w niej Kościół – nauczał.

Jak wyjaśnił pasterz naszej diecezji, oznacza to, że nie może opowiadać się on za jedną z opcji politycznych, nie może jednej z nich faworyzować. Ucząc w szkole publicznej ksiądz powinien zachować dystans wobec występujących sporów i konfliktów, np. na tle płacowym czy politycznym. – Nie powinien też wspierać związków zawodowych o profilu socjalistycznym, przez dziesięciolecia zresztą bardzo antykościelnych – napominał.

Biskup Jacek wyraził radość, że większość księży tak właśnie pojmuje swoją posługę. Nie daje sobą manipulować i nie ulega presji środowiska, zwłaszcza, że często bywa to bolesne i przykre. Podobnie wyrazy podziękowania skierował do katechetów. – Oni znajdują się w jeszcze bardziej skomplikowanej sytuacji. Potrafią zachować roztropną postawę służby uczniom i podstawowej misji szkoły – mówił biskup.

Jednocześnie podkreślał, że wie o niesprawiedliwych i krzywdzących słowach, które padają pod adresem katechetów. – Wiem o presji, która jest na was wywierana – zwracał się do nauczycieli religii. Pasterz diecezji elbląskiej wskazywał, aby w sytuacji sporu nie przeciwstawiać sobie ludzi, ale szukać porozumienia na każdym możliwym poziomie. – Nie można jednak poniżać i zastraszać kogokolwiek, tego nie wolno czynić – apelował.

– Zadaniem kapłana Nowego Testamentu jest głoszenie Ewangelii wszystkim, a zwłaszcza słabszym i ubogim – mówił bp Jezierski. Więźniom kapłan niesie nadzieję wolności, szukającym drogi – światło nauczania Kościoła, a wszystkim orędzie o Bogu, który jest łaskawy, miłosierny i cierpliwy. – To jest zadanie duchownego i nauczyciela wiary. Tylko tyle i aż tyle – podsumował.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast