Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Stare Pole. Bp Jezierski poświęcił jubileuszowy dzwon

Jubileuszowy dzwon zostanie umieszczony w dzwonnicy na cmentarzu w Starym Polu.

Jubileuszowy dzwon "Joachim" dla parafii pw. św. Barbary w Krzyżanowie ufundował Joachim Hildebrandt z Wiednia. 2 maja poświęcił go bp Jacek Jezierski podczas uroczystej Mszy św. odprawionej w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Starym Polu.

- Obchodzimy w tym roku jubileusz 700. rocznicy powstania parafii w Krzyżanowie. Istnieją bowiem świadectwa, które wskazują, że parafia rzymskokatolicka pw. św. Barbary w Krzyżanowie istniała już w 1319 roku - powiedział bp Jacek Jezierski.

Przed wiekami parafia ta należała do diecezji pomezańskiej, chełmińskiej, a następnie warmińskiej. Od 1992 roku jest częścią diecezji elbląskiej. Stare Pole zawsze należało do parafii w Krzyżanowie. Pod koniec XVI wieku część mieszkańców Starego Pola przyjęła wyznanie luterańskie.

- Skomplikowane są dzieje narodów, państw i wyznań religijnych. Faktem jednak pozostaje, że instytucja parafii w Krzyżanowie okazała się stabilna - stwierdził biskup elbląski.

Stare Pole. Bp Jezierski poświęcił jubileuszowy dzwon

Dzwon zostanie umieszczony w dzwonnicy na cmentarzu w Starym Polu.

- Niech ten dzwon będzie nie tylko znakiem jubileuszu, ale i pokoju, ekumenicznej otwartości; znakiem chrześcijańskiej obecności w tym miejscu w dwudziestym pierwszym stuleciu - mówił bp Jezierski.

Joachim Hildebrandt, fundator dzwonu, jest prawnukiem Maxa Wunderlicha, który na przełomie XIX i XX wieku posiadał majątek ziemski w Altfelde (Starym Polu) i tam też mieszkał. Rodziny Wunderlich i Hildebrandt spoczywają w krypcie kaplicy rodziny Wunderlich na cmentarzu w Starym Polu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy