Wszędzie, gdzie posługiwał, zaczynał od budowania wspólnoty.
Za nieustanną otwartość, chęć niesienia pomocy i umiejętność tworzenia wspólnot dziękowali wierni ks. bp. Józefowi Wysockiemu. Okazją do podziękowań były uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i św. Jana Pawła II w Stagniewie. W podelbląskim kościele 1 maja świętowano 30-lecie posługi biskupiej ks. bp. Wysockiego.
Ksiądz biskup przyjął święcenia 29 kwietnia 1989 roku w katedrze fromborskiej. Głównym konsekratorem był ówczesny prymas Polski ks. kardynał Józef Glemp.
W czasie homilii biskup elbląski ks. dr Jacek Jezierski przypomniał zasługi jubilata jako biskupa pomocniczego w diecezji warmińskiej, a później również w nowo powstałej diecezji elbląskiej. – Nie ulega wątpliwości, że dzięki staraniom ks. bp. Józefa przygotowano podstawy do utworzenia diecezji ełckiej – przypomniał biskup Jezierski. Zwrócił też uwagę na ogromną pracę, jaką biskup Wysocki włożył w animowanie duszpasterstwa w diecezji elbląskiej i budowanie świadomości religijnej i eklezjalnej w nowym miejscu posługi.
– Nigdy żadnej pracy nie zaczynałem od zbierania pieniędzy, ale od budowania wspólnoty – podkreślał wielokrotnie jubilat. – Tak robiłem jako wikary, a także później jako biskup – dodał.
Biskup Józef zasłynął ze swojego zaangażowania w II Synod Plenarny, który odbywał się w latach 1991–1999. Jest także inicjatorem katechez dla dorosłych, spotkań formacyjnych dla małżeństw i rodzin, inspirowanych charyzmatem Ruchu Światło–Życie. Jednak centrum działalności biskupa Józefa od kilkunastu lat stanowi ośrodek i sanktuarium w Stagniewie.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się