Nowy numer 23/2021 Archiwum

Nie przyjmujemy tego do wiadomości

Trzeba robić naprawdę wiele, aby nie zabrakło nas na drodze prowadzącej do tronu Czarnej Madonny.

W ubiegłym roku ks. Piotr Molenda, p.o. kierownika XXVI Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę, zaproponował, żeby w każdą pierwszą sobotę miesiąca o 21.00 pielgrzymi spotykali się w kościołach, z których grupy wyruszają na pielgrzymkowy szlak. Pątnicy podjęli wyzwanie i raz w miesiącu wspólnie śpiewali Apel Jasnogórski.

Te comiesięczne spotkania to jeden z wielu argumentów, które pokazują, że pielgrzymka to nie tylko dwa wakacyjne tygodnie w ciągu roku, ale stale trwająca formacja. Oczywiście w innym wymiarze niż sierpniowa wspólna droga.

Jedną z grup współtworzących EPP jest Adalbertus Prabuty. W ubiegłym roku pątników było niestety tylko dziewięcioro. Po powrocie z Jasnej Góry pielgrzymi wiedzieli, że niezwłocznie muszą rozpocząć przygotowania do kolejnej pielgrzymki, bo chodzi także o przetrwanie grupy. – Podjęliśmy wiele działań, aby zachęcić do pielgrzymowania zarówno nowe osoby, jak i tych, którzy już kiedyś przemierzyli ten szlak. Po kilku miesiącach doszliśmy do wniosku, że nic nie zastąpi świadectwa o tym, czym jest i jaki wpływ na życie ma pielgrzymowanie, opowiedzianego osobiście – mówi ks. Dawid Krawiec, przewodnik grupy Adalbertus Prabuty.

Już wkrótce swoimi doświadczeniami z pątniczego szlaku podzieli się z rówieśnikami młodzież. – Z roku na rok jest nas coraz mniej. Nie możemy się z tym pogodzić, dlatego rozpoczęliśmy kilka akcji, które mają pomóc w odbudowie wspólnoty. Spotykamy się m.in. raz w miesiącu na wieczornym Apelu Jasnogórskim oraz integrujemy się podczas wspólnych spacerów. Nasz przewodnik odprawia Msze św. w intencji powiększenia tego zespołu – opowiada Jan Kapica, który z prabucką ekipą do tronu Matki Bożej wędruje od 8 lat.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama