Nowy numer 4/2021 Archiwum

Palą się, by zobaczyć Polskę

– To będzie doskonała okazja, abyśmy mogli się przekonać o prawdziwości powiedzenia: Polak, Węgier, dwa bratanki – mówi ks. Jerzy Urbanik.

Okazało się, że z przyjęciem takiej liczby osób nie będzie problemu. Już po pierwszym ogłoszeniu zgłosiły się rodziny, które zadeklarowały chęć przyjęcia 15 osób. – Myślę, że to potwierdza − i przekonają się o tym nasi goście − że polska legendarna gościnność to szczera prawda – cieszy się kapłan.

Zespół, który przyjedzie do Elbląga, zaprezentuje w czasie pokazów zarówno ludowe, lokalne pieśni i tańce, jak i tradycyjne stroje. Ponadto Węgrzy ugotują dla mieszkańców naszego miasta swoje przysmaki, z węgierskim gulaszem na czele.

Przedstawiciele węgierskich wiernych przyjadą do Elbląga 16 czerwca w godzinach porannych. Już wtedy będą mieli okazję zapoznać się z rodzinami, u których będą nocować. Po intensywnych występach ponownie będą mogli odpocząć u elbląskich parafian. – Mogę zagwarantować, że dzięki temu wszyscy przekonamy się o prawdziwości powiedzenia: Polak, Węgier, dwa bratanki – zapewnia ks. Jerzy.

I choć wierni nie ukrywają, że dużym wyzwaniem będzie pokonanie bariery językowej, to wierzą, że to ograniczenie nie przeszkodzi we wzajemnej integracji. – Wielu z nich mówi po angielsku, po niemiecku, tak jak nasi parafianie, więc sobie poradzimy – uspokaja kapłan.

Jedna z parafianek, aby zaradzić tym trudnościom, pobrała na swój domowy komputer program, który tłumaczy język polski na węgierski. – Na pewno nie jest to doskonałe narzędzie, ale mam nadzieję, że mi nieco pomoże. A śmiechu będzie pewnie przy tym co niemiara – mówi uśmiechnięta.

Goście z Węgier w czasie pobytu w Polsce będą mieli okazję zwiedzić i poznać nie tylko Elbląg. Planują także wyjazd do Trójmiasta. Wezmą również udział we Mszy Świętej odpustowej, która będzie sprawowana 17 czerwca w kościele św. Brata Alberta oraz w odsłonięciu tablicy pamiątkowej dla uczczenia ks. Mieczysława Tylutkiego, zmarłego proboszcza parafii.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama