Wizyta pamiętna i niepowtarzalna

Już jutro 20. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Elblągu. Jak ten wyjątkowy dzień wspominają kapłani naszej diecezji?

O tym, który z nich zostanie wybrany do asysty głównej, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu dowiedzieli się kilkanaście dni przed wydarzeniem. Czekali na oficjalne odczytanie nazwisk. A nagroda była niesamowita - możliwość przebywania tuż obok następcy św. Piotra. Alumni mieli bowiem asystować przy uroczystościach podczas wizyty Jana Pawła II w Elblągu.

Wizyta miała miejsce 6 czerwca 1999 r., a wśród wybranych byli wówczas m.in. diakoni, a obecnie księża - Mariusz Ostaszewski i Robert Ziemiański. - Było to pewnego rodzaju wyróżnienie i wielkie zaskoczenie. Dzięki temu spotkaliśmy się z papieżem jeszcze przed liturgią w zakrystii. Zamieniliśmy z Ojcem Świętym kilka słów - mówi ks. Mariusz.

Podobnie jak przed każdą ważną uroczystością, tak i przed spotkaniem z Ojcem Świętym trwały próby asysty. Początkowo alumni ćwiczyli sami, a późnej do Elbląga przyjechali przestawicie z Watykanu, by wszystkiego dopilnować. Był między innymi abp Konrad Krajewski, wówczas papieski ceremoniarz.  

- Podczas takich wydarzeń jest prawie jak w wojsku, wszystko trzeba wyćwiczyć i zapamiętać. Ważne były przeżycia duchowe, jednak wiedzieliśmy, że wszystko musiało być tak, jak należy, bo przecież mieliśmy świadomość, że ludzie patrzą także na nas i to, że reprezentujemy część naszej diecezji - opowiada ks. Mariusz.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..