Nowy numer 21/2023 Archiwum

Konferencja o nauczaniu Jana Pawła II

W Elblągu odbyła się dziś XIV Międzyuczelniana Konferencja Naukowa pt. "Inispiracje św. Jana Pawła II dla współczesności".

Odbywająca się już po raz 14. w Elblągu debata dotycząca nauczania św. Jana Pawła II pokazuje, jak ważne i jak wciąż aktualne są dla nas słowa papieża Polaka. Tegoroczna Międzyuczelniana Konferencja Naukowa pt. "Inspiracje św. Jana Pawła II dla współczesności" odbyła się dokładnie w dzień 20. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Elblągu.

W tym roku paneliści biorący udział w konferencji skupiali się na nauczaniu Karola Wojtyły dotyczącym etyki zawodowej. - Syntezą całego bogatego nauczania Jana Pawła II na temat pracy jest jego encyklika "Laborem exercens" - przypominał, otwierając dzisiejsze obrady biskup elbląski Jacek Jezierski. Dlatego też prelegenci niejednokrotnie w swoich wystąpieniach odwoływali się do tego dokumentu.

O dr Michał Chaberek odnosił się z kolei do innego słynnego sformułowania autorstwa św. Jana Pawła II. i  przypominał, że w niemal wszystkich aspektach naszej codzienności, także w pracy, możemy zaobserwować pewien rodzaj wojny kulturowo-cywilizacyjnej. - Ojciec Święty nazywał to walką cywilizacji miłości z cywilizacją śmierci - mówił. - Jednocześnie razem z tym obserwujemy szeroką kampanię umniejszającą godność człowieka. Wierzę jednak, że z pomocą Jana Pawła II możemy zatrzymać tę destrukcję człowieka, do której prowadzi nowożytna antropologia - podsumowywał.

Z kolei prof. Mirosław Patalon starał się odpowiedzieć na pytanie, czy praca jest karą za grzechy, czy powołaniem. Powołując się na nauczanie polskiego papieża, zwrócił uwagę, że Stary Testament jako jedno z najważniejszych przykazań podaje słowa Boga skierowane do człowieka: "Rozmnażajcie się i czyńcie sobie ziemię poddaną". - Dlatego też nie można pracy traktować w kategoriach kary. Człowiek jest powołany do pracy, gdyż tylko on jest do niej zdolny - przypominał.

Organizatorami dzisiejszej konferencji były trzy elbląskie uczelnie: Wyższe Seminarium Duchowne, Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast