Nowy numer 38/2023 Archiwum

Z Elbląga do Libanu

Dzięki elbląskim franciszkanom w Libanie staną pierwsze figury św. Maksymiliana Kolbego.

W parafii pw. św. Pawła Apostoła w Elblągu w każdy czwarty czwartek miesiąca wierni modlą się za wstawiennictwem św. Charbela. Dzięki pomocy ojców franciszkanów z Zahlé i o. bp Cesara, wikariusza apostolskiego w Libanie, w parafii są relikwie pierwszego stopnia tego świętego.

Ojcowie posługujący w Zahlé prowadzą duszpasterstwo młodzieży i w miarę możliwości pomagają syryjskim uchodźcom. Obecnie kończą budowę kościoła oraz zakupili trzypiętrowy budynek. Plac przed świątynią chcą poświęcić św. Maksymilianowi. Franciszkanie doskonale znają męczennika, ponieważ studiowali w Rzymie, a tam jest on bardzo popularny.

Ojcowie z Zahlé poprosili współbraci z Elbląga o pomoc w zakupie figury przedstawiającej świętego, którą zaplanowali ustawić na placu. O. Grzegorz Piśko OFM Conv, proboszcz parafii pw. św. Pawła Apostoła, znalazł pracownię rzeźbiarsko-odlewniczą, w której udało się ją wykonać.

- Wysłałem zdjęcia figury do Libanu, żeby pokazać jak ona wygląda. Gdy bp Cesar, nasz współbrat, obejrzał fotografie poprosił o jeszcze jedną figurę do swojej rezydencji - mówi o. Piśko.

Figury mają 180 cm i od niedzieli jedna z nich stoi w kościele. W parafii trwa zbiórka pieniędzy na  pokrycie kosztów wykonania i wysłania ich do Libanu. Ojcowie liczą także na pomoc sponsorów.

Do Libanu figury powinny zostać wysłanie na przełomie lipca i sierpnia. We wrześniu w Zahlé ma się odbyć ich odsłonięcie i poświęcenie.

Więcej informacji o akcji można odnaleźć na stronie internetowej parafii pw. św. Pawła Apostoła w Elblągu. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast