Nowy numer 49/2023 Archiwum

Na MB Szkaplerznej do Lubieszewa

Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Lubieszewie zaprasza na uroczystości odpustowe.

Ksiądz Arkadiusz Dekański, proboszcz parafii św. Elżbiety Węgierskiej i kustosz sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, zaprasza na uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Królowej Karmelu. Odbędą się one w Lubieszewie w sobotę 13 lipca o godz. 12.

Kult maryjny w Lubieszewie trwa nieprzerwanie od VIII wieku, a jego cechą charakterystyczną jest nabożeństwo ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. W 1995 r. w parafii powstało bractwo Jej poświęcone, a w 2018 r. bp Jacek Jezierski wydał dekret ustanawiający sanktuarium MB Szkaplerznej w tej miejscowości.

- Ustanowienie sanktuarium to wyróżnienie parafii wśród innych, ale też powierzenie jej dodatkowych zadań - mówił w czasie uroczystości, wymieniając wyzwania, jakie ją czekają. - Sanktuarium wymaga otwarcia się na pielgrzymów, turystów, osoby będące przejazdem, wędrujące. Wymaga otwartości, cierpliwości i gościnności - podkreślał.

Choć sanktuarium istnieje w Lubieszewie oficjalnie od roku, to w świadomości lokalnych mieszkańców i pielgrzymów, ten kościół na Żuławach, był takim miejscem już od lat. - Dzień kiedy dekret biskupa ogłosiłem naszym parafianom był bardzo radosny. Stało się bowiem coś, na co tyle lat czekali, coś, co podskórnie od zawsze czuli, i coś, na co ciężko pracowali. Było wiele wzruszeń, pojawiły się łzy - wspomina ks. Dekański.

Na Matki Bożej Szkaplerznej na własnych nogach do Lubieszewa przychodzą wierni z Nowego Dworu Gdańskiego, Nowego Stawu, Marynowych, Nowej Cerkwi, a z Kępek przyjadą na rowerach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy