Nowy numer 32/2022 Archiwum

Zawsze to czuliśmy

– Dzień, w którym ogłosiłem dekret naszym parafianom, był bardzo radosny – wspomina proboszcz.

Choć sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej istnieje w Lubieszewie oficjalnie od roku, to w świadomości lokalnych mieszkańców i pielgrzymów ten kościół na Żuławach był wyjątkowym miejscem od lat. „W Lubieszewie istnieje nieprzerwany kult maryjny, potwierdzony już w XVIII wieku. Cechą charakterystyczną tego kultu jest nabożeństwo ku czci Matki Bożej Szkaplerznej” – napisał biskup elbląski Jacek Jezierski w dekrecie ustanawiającym sanktuarium w tej miejscowości.

– Dzień, w którym ogłosiłem ten dekret naszym parafianom, był bardzo radosny. Stało się bowiem coś, na co tyle lat czekali, coś, co podskórnie od zawsze czuli, i coś, na co ciężko pracowali. Było wiele wzruszeń, pojawiły się łzy – wspomina 16 lipca 2018 r. ks. Arkadiusz Dekański, proboszcz miejscowej parafii. Zawierucha II wojny światowej i przesiedlenia ludności z tych ziem sprawiły, że dziś bardzo trudno dotrzeć do dokumentów, które potwierdzałyby, że już wcześniej mieliśmy do czynienia z sanktuarium. W pamięci jest żywe także zdarzenie, które jeszcze bardziej utrudniło te zabiegi.

– Wiemy, że istniała tutaj bardzo stara księga Bractwa Szkaplerznego. Przed wieloma laty jeden z proboszczów wypożyczył ją doktorantowi do badań jako źródło historyczne. Niestety, słuch po doktorancie zaginął, a wraz z nim ślad o naszej księdze – opowiada proboszcz. Dziś w Lubieszewie już od 10 lat istnieje nowa księga bractwa, gdzie wierni i pielgrzymi wpisują, kiedy przyjęli szkaplerz. Mogą w niej zostawić także swoje dane kontaktowe, aby dowiedzieć się o dniach formacyjnych w sanktuarium i innych ważnych wydarzeniach. W parafii znajdziemy znaki wskazujące na to, że w odbiorze miejscowych istniało tu sanktuarium.

– Przejąłem po poprzednich proboszczach np. papier listowny, dokumenty, zaproszenia czy nawet pieczęci, na których jest wszędzie napisane: „Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, Lubieszewo”, więc można powiedzieć, że oddolnie ta tradycja już od lat oddziaływała i wpłynęła pozytywnie na władze kościelne oraz doprowadziła do uregulowania wszystkich kwestii – mówi ks. Dekański. Taki odbiór świątyni w Lubieszewie potwierdzają także historie pielgrzymów, którzy przybywają co roku na miejscowy odpust. – Odpoczywamy obecnie z mężem na wakacjach w Stegnie, ale dziś jakimś cudownym zrządzeniem losu trafiliśmy do Lubieszewa – opowiadała pani Maria z Malborka w czasie ubiegłorocznych uroczystości. Małżeństwo robiło sobie wtedy wycieczkę po Żuławach. – W ogóle nie wiedzieliśmy, że przypadają dziś uroczystości odpustowe. Ale to przypomniało mi, że przed laty regularnie pielgrzymowałam do tego sanktuarium – wspomina.

– To zdarza się wielokrotnie, że ludzie, których nie znam, podchodzą do mnie i mówią, że są już na pielgrzymce do Lubieszewa po raz któryś. Wspominają też np. osoby, które przychodziły tu kiedyś, czciły Matkę Bożą, przyjęły tutaj szkaplerz, a dziś już nie żyją – mówi proboszcz. Choć tradycja pieszego pielgrzymowania do sanktuariów traci na intensywności, do Lubieszewa wciąż co roku przybywają zorganizowane grupy. Na Matki Bożej Szkaplerznej przychodzą wierni z Nowego Dworu Gdańskiego, Nowego Stawu, Marynowych, Nowej Cerkwi, a z Kępek przyjeżdżają na rowerach. – Niestety, to pokolenie, które tak chętnie chodziło, dziś już się starzeje. Ale na nich i tak można liczyć, bo nawet jeśli nie przyjdą, to przyjadą – uśmiecha się ks. Arkadiusz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama