Nowy numer 04/2020 Archiwum

Bp Jezierski: Polskiej wsi należy się dobra pamięć przejdź do galerii

W Zielonce Pasłęckiej odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej. Przewodniczył jej bp Jacek Jezierski.  

- Polska wieś doznała w czasie II wojny światowej poważnych strat, była z premedytacją wykorzystywana i niszczona. Mieszkańcy polskich wsi przeszli przez rozmaite trudne doświadczenia i cierpienia. Pomimo eksterminacji i wyniszczania, wieś polska nie przestała pełnić ważnej roli w życiu naszego narodu, państwa i Kościoła. Polskiej wsi należy się dobra pamięć i nasza - potomnych - wdzięczność - powiedział biskup.

 W dalszej części homilii biskup elbląski wskazał, że ważne jest, żeby pamiętać o pozytywnych cechach mieszkańców polskiej wsi w czasie II wojny światowej: o chrześcijańskiej inspiracji wielu zachowań i postaw, o wierności etosowi rolnika, o miłości do ojczystej ziemi, obyczajów, kultury.

- To córki i synowie polskiej wsi podjęli trud kształcenia się i wypełniania ważnych społecznie zadań. Po II wojnie światowej nastąpił okres uprzemysłowienia, rozwoju miast, a w konsekwencji napływu ludzi ze wsi do miast. Niemniej wieś pozostała ważnym środowiskiem pracy i życia - wskazał bp Jezierski.     

Po Mszy św. odbyła się druga część uroczystości przy pomniku Pamięci Poległych na Frontach II Wojny Światowej oraz w Partyzantce i Placówkach Samoobrony na Wołyniu, a następnie festyn.

W tym roku Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej obchodziliśmy po raz drugi. Ustawę ustanawiającą to państwowe święto podpisał prezydent RP Andrzej Duda 13 października  2017 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama