W Zielonce Pasłęckiej odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej. Przewodniczył jej bp Jacek Jezierski.
- Polska wieś doznała w czasie II wojny światowej poważnych strat, była z premedytacją wykorzystywana i niszczona. Mieszkańcy polskich wsi przeszli przez rozmaite trudne doświadczenia i cierpienia. Pomimo eksterminacji i wyniszczania, wieś polska nie przestała pełnić ważnej roli w życiu naszego narodu, państwa i Kościoła. Polskiej wsi należy się dobra pamięć i nasza - potomnych - wdzięczność - powiedział biskup.
W dalszej części homilii biskup elbląski wskazał, że ważne jest, żeby pamiętać o pozytywnych cechach mieszkańców polskiej wsi w czasie II wojny światowej: o chrześcijańskiej inspiracji wielu zachowań i postaw, o wierności etosowi rolnika, o miłości do ojczystej ziemi, obyczajów, kultury.
- To córki i synowie polskiej wsi podjęli trud kształcenia się i wypełniania ważnych społecznie zadań. Po II wojnie światowej nastąpił okres uprzemysłowienia, rozwoju miast, a w konsekwencji napływu ludzi ze wsi do miast. Niemniej wieś pozostała ważnym środowiskiem pracy i życia - wskazał bp Jezierski.
Po Mszy św. odbyła się druga część uroczystości przy pomniku Pamięci Poległych na Frontach II Wojny Światowej oraz w Partyzantce i Placówkach Samoobrony na Wołyniu, a następnie festyn.
W tym roku Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej obchodziliśmy po raz drugi. Ustawę ustanawiającą to państwowe święto podpisał prezydent RP Andrzej Duda 13 października 2017 roku.