Nowy numer 49/2023 Archiwum

Trwa "Oblężenie Malborka" przejdź do galerii

W tym roku turyści z Malborka zabiorą nie tylko niezapomniane wspomnienia, ale i jubileuszową monetę.

Najbardziej widowiskowym momentem wydarzenia jest nocna inscenizacja „Oblężenia Malborka”, jednak atrakcji nie brakuje także w dzień. W tym roku miłośnicy rekonstrukcji, historii oraz turyści mogą odwiedzić m.in. jarmark rzemiosła średniowiecznego, obóz króla oraz spotkać aktorów serialu „Korona Królów”.

Każdy obejrzeć może pokazy rycerskie, konne oraz wioski średniowiecznej. Pomyślano także o najmłodszych, dla nich przygotowano przedstawienia teatralne, gry i liczne zabawy.

„Oblężenie Malborka” to dla wielu turystów doskonała okazja, by zwiedzić krzyżacką twierdzę. Jedni robią to w dzień, inni po zmroku. Nocne zwiedzanie - podobnie jak w ubiegłych latach - połączono z rycerską przygodą.

W tym roku odbywa się 20. edycja „Oblężenia Malborka”. Z tej okazji Muzeum Zamkowe w Malborku wybiło jubileuszową monetę. Na jej awersie widnieją stylizowane baszty mostowe twierdzy oraz napis: Muzeum Zamkowe w Malborku.

Z kolei na rewersie, w centralnej części, znajduje się stylizowany krzyż, wzorowany na tym umieszczanym na półskojcu, czyli srebrnej monecie emitowanej w państwie zakonnym za rządów Winricha von Kniprode (1351-1382) oraz Michaela Küchmeistra von Sternberga (1414-1422). Na przecięciu ramion umieszczono liczbę 20. A wokół krzyża obwódkę z perełek i napis: +2019+ Oblężenia Malborka. 

„Oblężenie Malborka” nawiązuje do wydarzeń z 1410 r. Wojska polsko-litewskie pod wodzą króla Władysława Jagiełły natarły na krzyżacki zamek. Szturm nie powiódł się, więc król nakazał oblężenie. Choć trwało ono do września, obrońcy nie poddali się. Malbork nie został zdobyty.

Po raz pierwszy inscenizacja „Oblężenie Malborka” odbyła się w 2000 roku. Impreza szybko zyskała popularność wśród odtwórców historycznych oraz turystów.

« 1 »
"Oblężenie Malborka" 2019

Foto Gość DODANE 21.07.2019 AKTUALIZACJA 21.07.2019

"Oblężenie Malborka" 2019

oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy