Sierpień w muzeum

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza dzieci i młodzież na wakacyjne spotkania.

Zmienna pogoda nie rozpieszcza nas w te wakacje. Jeśli po raz kolejny wasze plany plażowe pokrzyżuje aura, pomyślcie o elbląskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Placówka zaprasza dzieci i młodzież na wakacyjne spotkania w muzeum, podczas których przygotowała dla nich szereg ciekawych inicjatyw. Będą one nie tylko świetną zabawą, ale także bardzo rozwijającym czasem.

Jak zapewniają organizatorzy dla wszystkich chętnych przygotowano zarówno zajęcia warsztatowe, poznawanie ekspozycji muzealnych, a także ciekawe wykłady. "Tematy spotkań będą dotyczyły archeologii, gliny, Truso i zwyczajów żuławskich, ale nie zabraknie i tematyki odmiennej. Wstęp bezpłatny" - czytamy w zaproszeniu.

Odwiedzający muzeum w nadchodzących tygodniach mają więc szansę poznać tajemnice zawodu archeologa, i dowiedzieć się o skarbach elbląskich monet ukrytych pod ziemią. O tym w swoim w wykładzie "Pieniądze i ziemia" opowie Paweł Wlizło.

Z całą pewnością dużo frajdy czeka na tych, którzy wezmą udział w warsztatach ceramiki. Zajęcia pod nazwą "Gliniany świat" poprowadzi pani Joanna Fonferek. - Przez te warsztaty staramy się przybliżać najmłodszym historię naszego regionu w przyjemniejszy i przystępniejszy sposób - mówiła pani Joanna. Miejscowości leżące w pobliżu Elbląga w dawnych latach słynęły z wyrobu ceramiki. Szczególnie zasłynęły w tej materii Kadyny, dlatego w czasie tych zajęć dowiemy się sporo ciekawostek na temat tej wioski, leżącej nad Zalewem Wiślanym. - Pokazujemy, że muzeum to nie tylko smutne gabloty z zabytkami, ale że można się tu czegoś dowiedzieć oraz sprawdzić swoje umiejętności - dodawała.

Kolejne propozycje to m.in. "Słomiane pudełko". Na warsztatach, które odbędą się 15 sierpnia, młodzi uczestnicy będą mogli wykonać samodzielnie tradycyjne żuławskie pudełko i dowiedzieć się jakie tajemnice zazwyczaj skrywało. Słoma będzie bohaterem także kolejnego spotkania. 21 sierpnia zorganizowane zostaną zajęcia o tajemniczej nazwie "Pająki". O tym jak wykonać podczepiane do sufitu słomiane ozdoby  opowie i pokaże pani Wioleta Rudzka.

Natomiast dzień wcześniej 20 sierpnia będzie z można zupełnie za darmo wraz z przewodnikiem zwiedzić elbląskie muzeum i dowiedzieć się jakie są jego zadania. Spotkanie poprowadzi Piotr Adamczyk. Powtórna okazja do darmowego zwiedzania ekspozycji także 29 sierpnia.

W kolejnych dniach będziemy mogli wysłuchać również ciekawych prelekcji na temat wikingów i osady Truso. Najmłodszych z kolei powinien zainteresować wykład pt. Myć się czy nie myć - o ciekawostkach w dziejach higieny". Zaś dorosłych zwiedzających, muzeum zaprasza na prelekcję dotyczącą rewolucji w relacjach damsko-męskich na przestrzeni dziejów.

Szczegółowy plan na następnej stronie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..