Nowy numer 49/2023 Archiwum

Konsekracja pustelnicy w Elblągu

Wieczyste śluby pustelnicze w elbląskiej katedrze złożyła s. Maria Jana od Trójcy Przenajświętszej.

Wyjątkowa i obecnie bardzo rzadko spotykana w Kościele katolickim uroczystość miała miejsce dziś w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Wieczyste śluby pustelnicze złożyła tam s. Maria Jana od Trójcy Przenajświętszej.

- Droga Małgorzato, od dziś s. Jano od Trójcy Przenajświętszej - zwracał się do składającej profesję biskup elbląski Jacek Jezierski. - Pustelnicza chrześcijanka jest poświęcona Bogu, stale podąża za Jezusem - wskazywał.

Jak przypominał w homilii pasterz diecezji elbląskiej, obok istnienia instytutów życia konsekrowanego, czyli różnych form życia zakonnego, Kościół uznaje także życie pustelnicze, samotnicze. - Jest to forma indywidualna życia konsekrowanego, polegająca na pewnej surowości, a zwłaszcza na odsunięciu się od bieżących spraw, odosobnieniu i wytrwałym milczeniu - wyjaśniał.

Do stanu pustelników w Kościele wchodzi się poprzez publiczne zobowiązanie się do zachowania trzech rad ewangelicznych. Chodzi o życie proste i ubogie, rezygnację z tworzenia małżeństwa i rodziny oraz o zachowanie więzi z Kościołem diecezjalnym.

- Panu Bogu miłosiernemu i wszechmogącemu ślubuję stałość w pustelniczym stanie, posłuszeństwie, ubóstwie i czystości oraz klauzurę duchową - mówiła s. Jana, składając profesję. - Wobec Boga, Najświętszej Maryi Panny, wszystkich aniołów i świętych, księdza biskupa elbląskiego, kapłanów i wszystkich osób tu obecnych z pokorą proszę o modlitwę za mnie i włączenie mnie do stanu pustelnic i pustelników - zakończyła swoją prośbę.

Więcej na ten temat w "Gościu Elbląskim" nr 33 na 18 sierpnia.

Konsekracja pustelnicy w Elblągu   Elbląg, 3.08., katedra św. Mikołaja, śluby wieczyste pustelnicze złożyła s. Maria Jana od Trójcy Przenajświętszej. Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

 

Konsekracja pustelnicy w Elblągu   Elbląg, 3.08, katedra św. Mikołaja, śluby wieczyste pustelnicze złożyła s. Maria Jana od Trójcy Przenajświętszej. Łukasz Sianożęcki /Foto Gość Konsekracja pustelnicy w Elblągu   Elbląg, 3.08., katedra św. Mikołaja, śluby wieczyste pustelnicze złożyła siostra Maria Jana od Trójcy Przenajświętszej. Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy