Nowy numer 49/2023 Archiwum

Nowe tablice w katedrze

Tablice informacyjne, które od niedawna wiszą w przedsionku elbląskiej katedry, w atrakcyjny sposób przedstawiają historię tej świątyni.

Od kilku dni w katedrze św. Mikołaja w Elblągu można oglądać nowe tablice informacyjne. - Od kiedy wieża świątyni jest otwarta dla zwiedzających, katedrę odwiedza z każdym rokiem coraz więcej ludzi. Często jednak nie wiedzą oni prawie nic o naszym kościele - uważa ks. Marek Piedziewicz, wikariusz parafii katedralnej. - Uświadomiliśmy sobie, że warto jej dramatyczne dzieje przekazać jak największej liczbie odwiedzających.

Dlatego też w przedsionku obiektu zawisło 13 tablic, które pozwalają przekrojowo zapoznać się z jego historią od czasów średniowiecza po dzień obecny. - Możemy zobaczyć np. ryciny, które przedstawiają rozwój kościoła od początku, aż po jego szczytowy okres w XVIII w. - opowiada ks. Piedziewicz.

Tablice oferują także mnóstwo ciekawostek. Możemy na przykład zapoznać się z porównaniem wysokości katedry obecnie z czasami, kiedy jej mury były aż o 6 m wyższe niż dziś, czy też zobaczyć, w jakim okresie kościół był pozbawiony wieży. - Dzisiejszym elblążanom trudno wyobrazić sobie świątynię bez wieży, ale warto uświadomić sobie, że właśnie przez ponad 100 lat tak właśnie było - dodaje.

Druga część tablic oferuje historię bardziej współczesną. Są to zdjęcia z czasów powojennych, kiedy doszło do barbarzyńskiego zniszczenia Elbląga i jego najcenniejszych budynków. Można zobaczyć również zdjęcia z wizyty prymasa Stefana Wyszyńskiego w naszym mieście oraz zupełnie współczesne fotografie z ustanowienia diecezji czy też ingresu obecnego biskupa elbląskiego czy I Synodu Diecezjalnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy