Nowy numer 2/2021 Archiwum

Prezentów sobie nie robimy

Wyruszyć w taką trasę to jak odkręcić kółka od dziecięcego rowerka.

Pod hasłem: „Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie” wyruszyła 5 sierpnia 10. Pielgrzymka Rowerowa Elbląg–Susz–Jasna Góra. Po Mszy św. w kościele Miłosierdzia Bożego w Elblągu pod przewodnictwem bp. Jacka Jezierskiego 150 pątników wsiadło na jednoślady, aby wyruszyć w kierunku Częstochowy.

– Tegoroczne hasło naszej pielgrzymki, które zaczerpnęliśmy z Ewangelii, skłania każdego z nas do uświadomienia sobie, że każdy człowiek jest wybrany przez Pana Boga i ma powołanie – wyjaśnia ks. Krzysztof Sękuła, przewodnik i pomysłodawca pielgrzymki.

– Uświadamia nam, że Pan Bóg nas wybrał, kocha nas i prowadzi aż do zbawienia. Jeśli człowiek to w sobie odkryje, łatwiej jest mu żyć i osiągnąć zbawienie – podkreśla. Wśród pielgrzymów od samego rana panowały wielka radość i ekscytacja, ale również mały niepokój. – Trochę się martwię, czy wytrzymam tyle kilometrów, bo w ogóle nie trenowałem – martwił się Mirek. – Zwłaszcza jeśli patrzę na zawodowców, którzy jadą w mojej grupie – uśmiechał się do współbraci rowerzystów. Wybierających się na pielgrzymkę żegnały rodziny i bliscy oraz wierni w parafii św. Jerzego, gdzie sprawowana była inauguracyjna Eucharystia. – Wielu z nas pamięta swój pierwszy rower. Niektórzy także pewnie w pamięci mają ten moment, kiedy rodzice odkręcali od niego boczne kółka, które miały mu pomagać w trakcie jazdy. To był czas, kiedy mogliśmy poczuć się bardziej samodzielni, czuliśmy, że dorastamy – mówił ks. Andrzej Kilanowski, proboszcz parafii. – Niech ta pielgrzymka też będzie dla was takim przeżyciem dorastania – życzył pielgrzymom. Choć to jubileuszowa edycja pielgrzymki, organizatorzy przygotowywali się do niej tak samo jak każdego roku. – Mamy w świadomości, że jest to taki mały jubileusz, ale żadnych prezentów sobie nie robimy – śmieje się ks. Krzysztof.

– Jesteśmy skromni i przyjmiemy wszystko, co Pan Bóg nam na trasie ześle – dodaje. Tegoroczną pielgrzymkę wyróżniają jednak specjalnie przygotowane koszulki. – To jest taka jubileuszowa niespodzianka – mówi przewodnik. Na T-shirtach, które otrzymają pielgrzymi, znalazły się wizerunki św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Na ich odwrocie zaś – obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz hasła wszystkich dotychczasowych pielgrzymek, ułożone w kształt... koła rowerowego. – To nasi umiłowani patroni, a jako że na trasie zawsze docieramy do miejsca, w którym ks. Jerzy został zabity za naszą wiarę, tym bardziej chcieliśmy podkreślić jego znaczenie dla nas – mówi kapłan. Choć z roku na rok pielgrzymka przyciąga więcej chętnych, ksiądz przewodnik nie poczytuje sobie tego za osobisty sukces. – Ileś lat temu Pan Bóg podziałał przez Ducha Świętego, aby zapoczątkować to dzieło, i ono się rozwija. Zaczynaliśmy od 13 osób, a regularnie od kilku lat jest to 150 – mówi. Pielgrzymi rowerowi docierają na Jasną Górę 11 sierpnia wraz z uczestnikami XXVII Elbląskiej Pieszej Pielgrzymki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama