Nowy numer 21/2020 Archiwum

Bp Jacek Jezierski: Nie wolno ustępować złu i czyniącym zło przejdź do galerii

W Szymankowie uczczono pamięć pomordowanych kolejarzy i celników.

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej bp Jacek Jezierski przewodniczył Mszy św. w intencji ofiar tej wojny, a w szczególności pomordowanych kolejarzy i celników Szymankowa.

- Nasienie zła zapuściło korzenie w umysłach i sercach twórców ideologii wywyższającej jedną rasę, jeden naród, jednego przywódcę - mówił bp Jezierski.

Biskup elbląski przypomniał, że ukształtowała się amoralna ideologia faszyzmu, hitleryzmu, partii narodowo-socjalistycznej. - Ideologia Niemiec ponad wszystkich i wszystko - mówił.

- Chore pragnienie wielkości, potęgi, władzy, panowania, rządzenia innymi i związane z tym korzyści uwodziły jednostki i grupy społeczne - dużą część Niemców, w tym filozofów, duchownych, a także część dawnej, dobrze wykształconej arystokracji. Błędne idee podawane przez system propagandy mogą zakiełkować w sercach ludzi. Zwłaszcza, gdy schlebiają, niosą obietnice - nawet fałszywe - oraz pozwalają odreagować frustrację. Istnieje obowiązek przeciwstawienia się złu, agresorowi i bezprawiu. We wrześniu 1939 roku do walki przeciw najazdowi armii Hitlera stanęli polscy żołnierze, funkcjonariusze i cywile. Nie wolno ustępować złu i czyniącym zło. Sprzeciw w 1939 roku był moralny, ze wszech miar uzasadniony - podkreślał bp Jacek Jezierski.

W Szymankowie padły pierwsze strzały II wojny światowej. To tam polscy celnicy i kolejarze próbowali stawić opór atakowi hitlerowskich oddziałów. Oni i ich rodziny stali się pierwszymi ofiarami tego krwawego konfliktu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama