Nowy numer 15/2024 Archiwum

80-lecie obozu Stutthoff

Obóz Stutthoff istniał od początku II wojny światowej. Miał pełnić kluczową rolę w eksterminacji ludności polskiej na Pomorzu.

Istniał niemal od pierwszego dnia II wojny światowej. Ginęli w nim zarówno Polacy, jak i Żydzi. Miał pełnić kluczową rolę w eksterminacji ludności polskiej na Pomorzu. Na terenie byłego obozu koncentracyjnego Stutthoff wspominano dziś jego ofiary w 80. rocznicę pierwszego transportu więźniów na jego teren.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św.ą, w intencji ofiar obozu, sprawowaną w budynku byłego krematorium. Eucharystii przewodniczył biskup Jacek Jezierski.

Uczestnicy obchodów wspólnie odśpiewali hymn państwowy, zapalili znicze i złożyli kwiaty pod pomnikiem Walki i Męczeństwa. Przybyli dziś do obozu w Sztutowie mogli także wysłuchać wystąpień byłych więźniów obozu, a także wraz z ostatnimi świadkami tamtej tragedii wspólnie odśpiewać pieśń obozową.

W czasie dzisiejszych uroczystości otwarto także wystawę pt. “Każdy przybył z jakiegoś miejsca - historia o budowaniu tożsamości i niepodległości. Gdynia i jej mieszkańcy”. Zaprezentowano także katalog “Każdy przybył z jakiegoś miejsca. Gdynianie w obozie Stutthof (1939-1945)”.

Oprawę uroczystości zapewniła Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy