Nowy numer 39/2023 Archiwum

Tu chcemy podać pomocną dłoń

W Kwidzynie powstaje ośrodek, który pomoże ludziom po przejściach wyjść na prostą.

Może nie jest najpiękniejszym budynkiem w Kwidzynie - jego stare ściany nie wzbudzają zachwytu przechodniów, a on sam, ukryty w podwórzu, popadał w zapomnienie. Jednak dla ks. Piotra Świtajskiego i Andrzeja Anuszkiewicza, założycieli Fundacji "Żyć Zgodnie", to budowla z ogromnym potencjałem. - Jeszcze niedawno nie dało się w ogóle tu wejść, uniemożliwiały to leżące rury i inne odpady. A teraz - proszę! Zaraz będziemy zaczynać - mówi podekscytowany ks. Piotr.

Mowa o wolnostojącym domu przy ul. Braterstwa Narodów 59. To w jego wnętrzu już od 1 października będzie znajdowała się siedziba ich fundacji. Fundacji, która ma pomagać dziesiątkom osób wyjść na prostą. - Wielu jest pośród nas ludzi wręcz zdeptanych, po dramatycznych przejściach i tragicznych przeżyciach, my właśnie tutaj chcemy podać im pomocną dłoń - mówi kapłan.

W byłym budynku gospodarczym, który za czasów przedwojennych wchodził w kompleks zabudowań miejskiego sądu, powstaje właśnie Ośrodek Edukacyjno-Motywacyjny dla osób z różnymi uzależnieniami. Ma on pomagać także rodzinom uzależnionych oraz osobom będącym w bliskim związku z osobą uzależnioną, czyli tzw. współuzależnionym. Tutaj znajdą też pomoc poszkodowani w wyniku jakiegokolwiek przestępstwa, ludzie, którzy doświadczyli przemocy domowej, byli ofiarami lub świadkami napadów, rabunków, gwałtów, pobić, kradzieży z włamaniem itp.

Znajdzie tu także swoją siedzibę Katolicka Poradnia Rodzinna, gdzie będą odbywały się przygotowania młodzieży do życia w małżeństwie, szkolenia medyczne i z naturalnych metod planowania rodziny, promocja profilaktyki zdrowia czy też mediacje rodzinne przy konfliktach małżeńskich.


Całość artykułu w "Gościu Elbląskim" na 15 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast