Nowy numer 32/2022 Archiwum

Nie ma darmowych gier

Co będzie się działo, jeśli zdarzy się awaria i przez tydzień nie będzie można korzystać z komputera?

Według badań zakończonych raportem „Nastolatki 3.0” obecnie młodzi ludzie z internetu korzystają głównie przez smartfony, na kolejnym miejscu są laptopy i komputery.

– Część rodziców wciąż żyje w przekonaniu, że jeśli w domu komputer stacjonarny stoi w takim miejscu, że w każdej chwili mogą spojrzeć dziecku przez ramię i zobaczyć, co tam robi, to mają nad nim kontrolę. Jeśli dziecko ma komórkę z dostępem do internetu, to nie mamy żadnej kontroli – przypomniała Bogna Białecka w czasie wykładu „Czy smartfon niszczy twoje dziecko?”. Z internetu korzystamy coraz dłużej każdego dnia, a co więcej – powiększa się grono tych, którzy odczuwają przymus natychmiastowego odpowiadania na powiadomienia, jakie do nich docierają przez portale społecznościowe. Zaczynają odczuwać lęk przed tym, że coś może ich ominąć, że wypadną z obiegu.

Kłopot zaczyna się, gdy powiadomienia przestają się pojawiać, bo to może oznaczać np. wykluczenie z grupy. Kiedy takiej osobie zostanie zabrany telefon, może pojawić się syndrom odstawienia. Objawia się on bólami i zawrotami głowy, niekontrolowanymi napadami złości. Problem ten został zidentyfikowany jako FOMO (fear of missing out). Dziś jest on już traktowany jako choroba. Z drugiej strony internet to gry. Dlaczego uzależniają? Bo częściej niż w rzeczywistym świecie pozwalają odnieść sukces. Każde sportowe zwycięstwo wiąże się z ogromnym wysiłkiem, wytrwałością, a także wieloma porażkami. W grach komputerowych oczywiście nie jest tak, że sukces pojawia się za sukcesem, ale jednak o wiele częściej niż w świecie rzeczywistym.

To jest niezwykle pociągające, szczególnie dla chłopców, bo mają szansę wykazać się swoją męskością, siłą. Co więcej, wiele gier jest zespołowych. Młodzi mężczyźni tworzą grupę i mają świadomość, że przynależą do tych, którzy zwyciężają. Pewną ochroną dla młodzieży przed uzależnieniem się od gier komputerowych jest już sama wiedza na temat tego, dlaczego są one tak wciągające. Czasami zaś pomaga zastanowienie się nad tym, co będzie się działo, jeśli dojdzie do awarii i przez tydzień nie będzie dostępu do komputera.

– Jeśli młody człowiek uzależni swoje poczucie sukcesu wyłącznie od gier komputerowych, odcina się od całej masy rzeczy, które mogą go spotkać w życiu – przestrzegała B. Białecka.

Prelegentka zaznaczyła również, że nie ma darmowych gier, nawet jeśli gracz, ściągając je, nie płaci. W takim przypadku wyświetlają się reklamy, które nie są spersonalizowane. Poprzez nie producent gier przekazuje młodemu człowiekowi różne informacje, często jest tam dużo przemocy, ale są i treści pornograficzne oraz okultystyczne. Według B. Białeckiej najlepszą metodą ochrony dziecka przed uzależnieniem się od internetu jest ustalenie przez rodziców tego, ile czasu w ciągu dnia może ono z niego korzystać, i przestrzeganie tych zasad. Bo – jak zaznaczyła prelegentka – młodzi ludzie oczekują tego, by rodzice byli ich przewodnikami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama