Nowy numer 39/2023 Archiwum

Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów

W katedrze elbląskiej odbył się dziś Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.

W katedrze św. Mikołaja w Elblągu na Dniu Modlitw o Uświęcenie Kapłanów zgromadzili się dziś kapłani diecezji elbląskiej oraz osoby konsekrowane.

- Co to znaczy uświęcenie? Czy może być coś, co uświęca nas jako kapłanów bardziej niż codziennie sprawowana Eucharystia? - pytał ks. Adam Pawlaszczyk, redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego", który głosił dziś nauki dla elbląskich księży.

Jak przypominał ks. redaktor czas, w którym obecnie przyszło sprawować posługę kapłańską, jest wyjątkowo trudny. - Jest to czas charakterystyczny, a jego cechą główną jest prędkość, szybkość dokonujących się zmian - mówił. Kapłani muszą sprawować swoją posługę właśnie w takim świecie, który cały czas się spieszy i nie ma czasu na refleksję. - Ale też w takim, który przede wszystkim cały czas coraz bardziej pogrąża się w nieprawdzie - zwrócił uwagę ks. Pawlaszczyk.

Rekolekcjonista podkreślał także, że praca kapłana to także posługa w świecie, który ulega kultowi spożycia. To także praca wśród braci, którzy coraz częściej stan kapłański opuszczają. - Czy zastanawiamy się, dlaczego coraz częściej sutanny zawisają na hakach? Dlaczego odchodzimy? - pytał. Przypomniał w tym kontekście słowa ojca duchownego z czasów seminarium. - Był to bardzo świątobliwy kapłan, który tłumaczył to tak: Najpierw rezygnujesz z rachunku sumienia, potem rezygnujesz z modlitwy, a potem wieszasz sutannę na haku - cytował.

- Mówię o tym w kontekście pewnego momentu, kiedy kapłan dochodzi do ściany. Ta ściana jest wtedy, kiedy świat go nienawidzi, ma kłopoty z dogadaniem się z tymi, którzy są najbliżsi, przestaje rozumieć pewne zjawiska, które są na zewnątrz i jest strasznie zmęczony - zauważał ks. redaktor. - Wtedy pojawia się pokusa. Pokusa, że to wszystko jest bez sensu, że to wszystko jest za dużo, pokusa, że nie da się rady - dodał. - Dlatego też konieczne jest, abym umiał jako kapłan spojrzeć sobie prosto w twarz i powiedzieć w jakim miejscu i na jakim etapie jestem, umieć zrobić rachunek sumienia. Do tego zachęcam - podkreślał.

Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów zakończyła Eucharystia z udziałem biskupów Jacka Jezierskiego i Wojciecha Skibickiego.

Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów   Elbląg, 12.10.2019 r. Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Agata Bruchwald /Foto Gość

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast