– Czy zastanawiamy się, dlaczego coraz częściej sutanny zawisają na hakach? – pytał ks. Adam Pawlaszczyk.
Kapłani diecezji elbląskiej i osoby konsekrowane zgromadzili się 12 października w katedrze św. Mikołaja w Elblągu na Dniu Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.
– Co to znaczy „uświęcenie”? Czy może być coś, co uświęca nas jako kapłanów bardziej niż codziennie sprawowana Eucharystia? – pytał ks. Adam Pawlaszczyk, redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, który głosił nauki dla elbląskich księży. Jak przypominał, czas, w którym obecnie przyszło sprawować posługę kapłańską, jest wyjątkowo trudny. – Jest to czas charakterystyczny, a jego cechą główną jest prędkość, szybkość dokonujących się zmian – mówił. Kapłani muszą sprawować swoją posługę właśnie w takim świecie, który wciąż się spieszy i nie ma czasu na refleksję. – Ale też w takim, który przede wszystkim wciąż coraz bardziej pogrąża się w nieprawdzie – zwracał uwagę ks. Pawlaszczyk.
Rekolekcjonista mówił także, że praca kapłana to również praca w świecie, który ulega kultowi spożycia. To także praca wśród braci, którzy coraz częściej stan kapłański opuszczają. – Czy zastanawiamy się, dlaczego coraz częściej sutanny zawisają na hakach? Dlaczego odchodzimy? – pytał. Przytoczył w tym kontekście słowa ojca duchownego z czasów seminarium. – Był to bardzo świątobliwy kapłan, który tłumaczył to tak: najpierw rezygnujesz z rachunku sumienia, potem rezygnujesz z modlitwy, a potem wieszasz sutannę na haku – wspominał.
– Mówię o tym w kontekście pewnego momentu, kiedy kapłan dochodzi do ściany. Ta ściana jest wtedy, kiedy świat go nienawidzi, kiedy ma on kłopoty z dogadaniem się z najbliższymi, przestaje rozumieć pewne zjawiska, które są na zewnątrz i jest strasznie zmęczony – wymieniał naczelny „Gościa”.
– Wtedy pojawia się pokusa. Pokusa, że to wszystko jest bez sensu, że to wszystko jest za dużo, pokusa, że nie da się rady... Dlatego też konieczne jest, abym umiał jako kapłan spojrzeć sobie prosto w twarz i powiedzieć, w jakim miejscu i na jakim etapie jestem, umieć zrobić rachunek sumienia. Do tego zachęcam – podkreślał. Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów zakończyła Eucharystia z udziałem biskupów Jacka Jezierskiego i Wojciecha Skibickiego.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się