Nowy numer 21/2020 Archiwum

Elbląg. Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości

Uroczystej Mszy św. w katedrze św. Mikołaja w Elblągu przewodniczył bp Jacek Jezierski.

W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, bp Jezierski przypomniał, że pod koniec I wojny światowej powstała korzystna sytuacja dla zrywu niepodległościowego. Wielkie znacznie miało powstanie Legionów Polskich i szerząca się o nich legenda. Polacy byli aktywni politycznie, jak w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej Ignacy Paderewski, a we Francji i Szwajcarii - Roman Dmowski.

- Koniunktora polityczna, ale także ogromna praca i zdolność w zdążaniu do wspólnego celu, zaowocowały. Nadszedł dzień niepodległości. Osoby religijne dostrzegają w tym zwrocie różnorakich zdarzeń, procesów historycznych działanie Bożej Opatrzności. Wolność została wywalczona i wypracowana w ogromnym trudzie. Była owocem zmagania, ofiary, cierpienia, modlitwy, znoszenia prześladowań i wytrwałości - powiedział biskup elbląski w czasie homilii.

Elbląg. Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości

Po Mszy św. mieszkańcy Elbląga w patriotycznym pochodzie przeszli w kierunku placu Jagiellończyka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama