Nowy numer 04/2020 Archiwum

Wystawa znaczków pocztowych

Jak wyglądały znaczki poczty podziemnej Solidarności?

Wystawa czasowa znaczków poczty podziemnej Solidarności z okresu stanu wojennego 1981-1983 zostanie otwarta w najbliższą środę o godz. 15 w budynku Gimnazjum Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Zaprezentowane znaczki pochodzą ze zbioru prywatnego Grzegorza Wołoszczaka.

Szacuje się, że w konspiracji, w wydawnictwach drugiego obiegu, wyprodukowano nawet 35 tys. znaczków i bloków. Pierwsze z nich wydawane były w obozach internowania i miały bardzo mały nakład. Później powstawały w drukarniach działających przy takich wydawnictwach, jak: Solidarność, Solidarność Walcząca, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Ugrupowanie Polityczne Służba Wolnej Polski, Poczta Niezależna, Niezależna Poczta Pomorza, Poczta Kraków, Wydawnictwo Niezłomni, Poczta Polowa, Wydawnictwo Niezależne, Ruch Wolność i Pokój, Federacja Młodzieży Walczącej.

Znaczki te pełniły ważną rolę w walce z reżimem komunistycznym. "Oprócz wartości poznawczych i artystycznych były dla ludzi symbolem braku uległości wobec władzy” - czytamy na stronie internetowej muzeum.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama