Nowy numer 38/2023 Archiwum

Pokój i dobro przejdź do galerii

Wspomnienia i świadectwa mieszkańców Mikołajek Pomorskich.

Publikacja „Pokój i dobro. Katolicy w Mikołajkach Pomorskich i okolicach wobec wielkiego jubileuszu” pod redakcją ks. prof. Marka Karczewskiego została wydana z okazji 100. rocznicy powstania parafii pw. św. Antoniego z Padwy i Matki Bożej Różańcowej. W sobotę 21 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się jej promocja.

Książka ta to zbiór artykułów - wspomnień i świadectw - oraz zdjęć osób mieszkających w Mikołajkach Pomorskich i okolicy. Wśród nich odnajdziemy m.in. teksty: Łucji Kiedrowskiej „Moje wspomnienie o rodzicach Filomenie i Czesławie Bartnickich”, Teresy Antoniuk „Koło Żywego Różańca nauczycieli. Po pracy odmawiamy Różaniec”, ks. prof. Marka Karczewskiego „Proboszczowie w Mikołajkach Pomorskich po roku 2001” oraz ks. dr. Waldemara Maliszewskiego „Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę”.
 
- Jest to gest wdzięczności wobec naszych rodziców, dziadków - tych, którzy tworzyli i nadal tworzą tę miejscowość - powiedział ks. prof. Marek Karczewski. Wytłumaczył, że celem książki było podkreślenie, że w miejscowości żyją nie tylko autochtoni, do których sam należy, ale także ci, którzy przybyli do Mikołajek Pomorskich i w tej miejskości założyli swoje rodziny. Wszyscy są tak samo ważni, bo najważniejsza jest dobroć i miłość, która łączy rodziny, a Kościół ma w tym pomagać.

Ks. dr Waldemar Maliszewski zaznaczył, że inspiratorom i tym, którzy podejmują się spisania dziejów Mikołajek Pomorskich, należą się podziękowania. Przypomniał, że to kolejna publikacja o miejscowości. - Półki w naszych domowych bibliotekach zapełniają się książkami o Mikołajkach, to naprawdę bardzo dobrze świadczy o naszej wspólnocie i tym, który jest motorem napędowym całego przedsięwzięcia - powiedział ks. Waldemar. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast