Nowy numer 04/2020 Archiwum

Wyjątkowa publikacja o Sztumie

Powstanie książki "Zatrzymane w kadrze. Ziemia sztumska w latach 1945-1989” było możliwe dzięki międzypokoleniowej współpracy.

Z jednego ze zdjęć dowiadujemy się, jak w 1956 roku wyglądała ulica Jagiełły w Sztumie, z kolejnego - Mickiewicza. Inne fotografie przedstawiają to, co przed laty wydarzyło się w Sztumie i okolicach: zawody lekkoatletyczne na stadionie miejskim (1961 r.), uroczyste otwarcie szpitalnego oddziału neurologicznego (1984 r.), studniówka w auli sztumskiego ogólniaka (1989 r.) oraz kilka ujęć z dawnych pochodów pierwszomajowych.

Te i wiele innych fotografii zostało opublikowanych w książce „Zatrzymane w kadrze. Ziemia sztumska w latach 1945-1989” wydanej przez Powiślańską Grupę Działania i Towarzystwo Miłośników Ziemi Sztumskiej.

Jej powstanie było możliwe dzięki międzypokoleniowej współpracy - najstarsi mieszkańcy regionu udostępnili swoje rodzinne albumy, a młodsi zdigitalizowali te wykonane przed laty czarno-białe fotografie. Później utworzyli z nich niepowtarzalny album. Przygotowując publikację, zdigitalizowano ponad 100 zdjęć, opublikowanych zostało większość z nich. Każde ze zdjęć opatrzone zostało krótkim komentarzem.

„Jestem przekonany, że dla osób, które pamiętają minione lata zaprezentowane kadry będę sprzyjać powrotom do wspomnień z lat 1945-1989. Dla młodszych pokoleń książka ta ukaże codzienność minionych lat” - napisał Krystian Zdziennicki, redaktor publikacji, we wstępie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama