Nowy numer 33/2022 Archiwum

Odszedł wieloletni proboszcz katedry

– Zawsze wiedzieliśmy, że to ktoś przez duże K – wspominają zmarłego kapłana wierni.

Przez prawie 70 lat posługi kapłańskiej niezmiennie cieszył się ogromnym autorytetem.

– To kapłan, który był zawsze dla nas punktem odniesienia we wszystkich sprawach – Jarosław Nikielewski, wieloletni ministrant w katedrze św. Mikołaja w Elblągu, wspomina ks. infułata Mieczysława Józefczyka. Proboszcz parafii katedralnej w latach 1968–2005 zmarł po długiej chorobie 25 grudnia 2019 roku. Już kiedy rozpoczynał swoją posługę kapłańską w Elblągu, mógł się pochwalić wspaniałą kartą. Podczas II wojny światowej walczył jako żołnierz Armii Krajowej w powstaniu warszawskim. Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski pozostał żołnierzem zbrojnego podziemia.

Od grudnia 1945 r. do marca 1947 r. przebywał w ukryciu, ujawnił się na skutek amnestii. – Wówczas, zwłaszcza na początku, nie uświadamialiśmy sobie jego wspaniałej przeszłości, nie znaliśmy tych faktów. Ale podświadomie wiedzieliśmy, że jest to ktoś przez duże „K”. Z drugiej strony nigdy tego nie dawał po sobie poznać. Zawsze był ogromnie skromny i pokorny – opowiada J. Niklewski. Ksiądz Józefczyk urodził się 15 maja 1928 r. w Woli Miechowej k. Komańczy w Bieszczadach. Wyższe Seminarium Duchowne „Hosianum” w Olsztynie ukończył w 1950 roku. Był wikariuszem w parafii pw. św. Józefa w Morągu, a następnie proboszczem w Dubeninkach, Wieliczkach i Węgorzewie. Stamtąd trafił do Elbląga, któremu służył do ostatnich dni.

Od jesieni 1980 r. był kapelanem Solidarności Regionu Elbląskiego. Równocześnie kontynuował odbudowę kościoła św. Mikołaja w Elblągu, doprowadził także do utworzenia wielu nowych parafii. Ksiądz infułat był autorem wielu książek. Przez Jana Pawła II został ustanowiony protonotariuszem apostolskim – infułatem. Był kanonikiem Kapituły Katedralnej Elbląskiej, Honorowym Obywatelem Miasta Elbląga, uhonorowany został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama