Nowy numer 07/2020 Archiwum

Pamiętajmy o żołnierzach podziemia

Już wkrótce ważne daty podczas, których uczcimy żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.

Choć kampania wrześniowa zakończyła się klęską Rzeczpospolitej, polscy żołnierze nie złożyli broni. Najpierw w szeregach Armii Krajowej, a później jako członkowie podziemia antykomunistycznego walczyli o Polskę niepodległą i suwerenną.

Elblążanie pamiętają o nich i dadzą temu wyraz 14 lutego - w święto Armii Krajowej oraz 1 marca - w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Oficjalne uroczystości w 78. rocznicę powstania AK odbędą się o godz. 12. przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej. Nie zabraknie zarówno typowo wojskowych akcentów - w postaci apelu pamięci i salwy honorowej - jak i artystycznych. O te ostatnie zadbają uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15, od 1998 r. noszącej imię Armii Krajowej. Młode pokolenie przypomni postawę swoich rówieśników sprzed 80 lat, którzy pozostali wierni hasłu „Bóg - honor - ojczyzna”.

W tym samym miejscu uczcimy też pamięć walczących o wolną Polskę 1 marca. Oficjalnym obchodom będą towarzyszyć wydarzenia przygotowane przez organizacje społeczne, i to jeszcze przed właściwą datą. Już 29 lutego ulicami Elbląga ruszy V Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego zwieńczeniem będzie wykład poświęcony niezłomnym. W planach jest także kolejna edycja biegu "Tropem Wilczym", którego uczestnicy rokrocznie pokonują symboliczny dystans 1963 metrów - upamiętniając rok śmierci jednego z ostatnich wyklętych, Józefa Franczaka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama