Nowy numer 38/2023 Archiwum

Pamiętajmy o żołnierzach podziemia

Już wkrótce ważne daty podczas, których uczcimy żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.

Choć kampania wrześniowa zakończyła się klęską Rzeczpospolitej, polscy żołnierze nie złożyli broni. Najpierw w szeregach Armii Krajowej, a później jako członkowie podziemia antykomunistycznego walczyli o Polskę niepodległą i suwerenną.

Elblążanie pamiętają o nich i dadzą temu wyraz 14 lutego - w święto Armii Krajowej oraz 1 marca - w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Oficjalne uroczystości w 78. rocznicę powstania AK odbędą się o godz. 12. przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej. Nie zabraknie zarówno typowo wojskowych akcentów - w postaci apelu pamięci i salwy honorowej - jak i artystycznych. O te ostatnie zadbają uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15, od 1998 r. noszącej imię Armii Krajowej. Młode pokolenie przypomni postawę swoich rówieśników sprzed 80 lat, którzy pozostali wierni hasłu „Bóg - honor - ojczyzna”.

W tym samym miejscu uczcimy też pamięć walczących o wolną Polskę 1 marca. Oficjalnym obchodom będą towarzyszyć wydarzenia przygotowane przez organizacje społeczne, i to jeszcze przed właściwą datą. Już 29 lutego ulicami Elbląga ruszy V Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego zwieńczeniem będzie wykład poświęcony niezłomnym. W planach jest także kolejna edycja biegu "Tropem Wilczym", którego uczestnicy rokrocznie pokonują symboliczny dystans 1963 metrów - upamiętniając rok śmierci jednego z ostatnich wyklętych, Józefa Franczaka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast