Nowy numer 5/2023 Archiwum

Ścieżka Kościelna będzie dłuższa?

W dawnych czasach tędy błyskawicznie przemieszczali się zakonnicy oraz... kondukty żałobne.

Niegdyś stanowiła najszybsze przejście pomiędzy trzema kościołami Starego Miasta w Elblągu. Ścieżka Kościelna prowadziła bowiem od kościoła Świętego Ducha (dziś Biblioteka Elbląska), przebiegała przy kościele św. Mikołaja i kończyła się przed bramą podominikańskiego klasztoru NMP (teraz Galeria El).

Obecnie, choć jest ona jednym z najciekawszych średniowiecznych zabytków miasta, stanowi jedynie fragment pierwotnej całości. Władze Elbląga, prowadząc nowe inwestycje na starówce, zapowiedziały także podjęcie prac, które przywrócą kolejne fragmenty Ścieżki Kościelnej. Zapowiedziano jej modernizację. – Ścieżka Kościelna wiodła od ulicy Świętego Ducha do ulicy Kuśnierskiej. Dzisiaj powstaje kolejny fragment pomiędzy istniejącymi i nowo wybudowanymi kamienicami między ulicami Rybacką i Bednarską – wyjaśnia Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

Aby mogła powstać, konieczne było porozumienie z mieszkańcami przyległych kamienic, a także spełnienie warunku, aby nowo powstała ścieżka, wzorem istniejącej, była zamykana na noc. Obecnie nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie będzie wyglądał nowy fragment ścieżki. Włodarze miasta zapowiedzieli rozpisanie konkursu na jej zaprojektowanie. Jak oceniają, ważne jest, aby odpowiednio dobrać materiały i by nowy fragment zwieńczony był stylizowanymi łękami, które oparte będą na istniejących wpustach w murach kamienic.

W dawnych latach Ścieżka Kościelna stanowiła też istotny fragment ostatniej drogi mieszkańców Elbląga. Prowadziła bowiem na cmentarz, czy to przy kościele NMP, czy też św. Jakuba, znajdującego się poza murami Starego Miasta w miejscu obecnego parku Planty. W związku z tym do 1945 r. ścieżkę określano także przydomkiem: Körpersstrasse, czyli ulica Ciał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy