Publikowane teksty przybliżają czytelnikom przede wszystkim dzieje miasta i regionu.
W najnowszym, XXIX tomie „Rocznika Elbląskiego” znalazły się m.in. referaty wygłoszone podczas trzech konferencji: „Słowo – Wolność – Odpowiedzialność – Praca. Reformacja w Elblągu”, „Dolna Wisła w dziejach Pomorza Gdańskiego do końca XVIII wieku” i tej zorganizowanej 11 listopada 2018 roku dla upamiętnienia 25. rocznicy śmierci profesora Stanisława Gierszewskiego.
W najnowszym numerze „Rocznika Elbląskiego” opracowania opublikowało 11 autorów. Analizą zapisków mieszczan pruskich o Wiśle z przełomu XV i XVI wieku zajęła się dr Julia Możdżeń z Uniwersytetu Gdańskiego.
– Notatki te, sporządzane w podręcznych księgach handlowych, głównie przez kupców, oraz w oficjalnych księgach miejskich, mówią o wylewach Wisły w występujących tu warunkach pogodowych – powiedziała Małgorzata Gizińska z Elbląskiego Towarzystwa Historycznego, która wygłosiła laudację.
Prelegentka zwróciła uwagę, że zapiski te mówiły także o handlowej – użytkowej – funkcji Wisły i sposobach wykorzystywania żywiołu rzecznego podczas działań wojennych. Przydatne były przy prowadzeniu interesów, np. szacowaniu cen towarów, określaniu ryzyka transportu. XXIX tom „Rocznika Elbląskiego” ukazał się w grudniu 2019 r., a jego promocja odbyła się w czwartek 13 lutego w Bibliotece Elbląskiej.
Czasopismo wydawane jest przez Bibliotekę Elbląską im. C. Norwida przy współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym – Oddział w Elblągu i wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Elblągu. Funkcję redaktora naukowego rocznika sprawuje prof. dr hab. Andrzej Groth. Pierwszy numer „Rocznika Elbląskiego” ukazał się w 1961 r. Czasopismo jest najstarszym periodykiem naukowym ukazującym się w mieście.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się