GN 25/2022 Archiwum

Nie daj się serwisować

Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak bardzo cenimy sobie siebie samych.

Czy to, w jaki sposób się odżywiamy, ma wpływ na to, jak żyjemy? – Oczywiście, że tak – przekonywali Andrzej i Grażyna Michalczykowie podczas spotkania „Zdrowe żywienie – moda czy konieczność?”, które odbyło się 20 lutego w Elblągu w ramach spotkań Akademii Rozwoju Osobistego „Columbus”.

Andrzej i Grażyna to pasjonaci zdrowego stylu życia i naturalnych metod poprawy zdrowia. Po znajomych i rodzinie widzą, że ludzie nie myślą o profilaktyce zdrowotnej. Wielu osobom pokazują, jak mogą zmienić swoją sytuację, np. przezwyciężyć problem z nadwagą czy inne dolegliwości.

– Musimy zdawać sobie sprawę, że nasze zdrowie, choć w sumie bardziej „niezdrowie”, to ogromy biznes. Kiedy mamy bowiem chorego człowieka, to cały czas możemy go „serwisować”. Sprzedajemy mu leki, suplementy, terapie, kuracje itp. – wymienia Andrzej. Dlatego też – jak podkreślał – nie można liczyć na to, że ktoś szczególnie zacznie troszczyć się o nasze zdrowie.

– Musimy zrobić to sami. Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że musi w jakiś sposób zadbać o swoje zdrowie, ale bardzo często odsuwamy tę myśl od siebie – dodaje A. Michalczyk. Jak podkreśla, nie należy jednak z tą myślą walczyć. – Wystarczy, że odpowiemy sobie na pytanie, jak bardzo cenimy sobie siebie samych. Jak bardzo jesteśmy wartościowi dla siebie, dla tych, którzy są nam bliscy. Wtedy łatwo dojdziemy do tego, że warto o siebie zadbać – zapewnia. Jak dodawali prelegenci, istnieją sprawdzone metody, które pozwalają na to, aby żyć zdrowiej.

– To nie jest wcale kwestia tego, że mamy jeść mniej albo trzymać się jakichś superrestrykcyjnych diet. Wystarczy to, że będziemy świadomi, po jakie produkty na naszych półkach sklepowych sięgamy – uważa Grażyna. Prelegenci zwracali uwagę, że wielu z nas posiada wiedzę na temat tego, co jest niezdrowe i jakie rodzaje żywności nie sprzyjają naszemu organizmowi, ale w ogóle z tej wiedzy nie korzystamy.

– Jeżeli nie wprowadzamy tej wiedzy w życie, to jaki mamy z niej pożytek? – pytał retorycznie Andrzej. – A przecież powinniśmy dawać przykład. Jako rodzice – dzieciom, jako starsze pokolenia – młodszym, jako ci, którzy wiedzą – tym, którzy nie są świadomi tego, co im grozi – podsumował.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama