Nowy numer 38/2023 Archiwum

Kwarantanna wyzwala dobro

"Zrobię zakupy, wyprowadzę psa, zrealizuję receptę". Potrzeby, które zrodziły się w czasie kwarantanny, odkrywają w ludziach ich najlepsze strony.

Ogłoszona przed władze naszego kraju kwarantanna w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa uwalnia ukryte w nas pokłady dobra. Najlepszym przykładem tego mogą być powstające coraz intensywniej różne internetowe grupy, które deklarują chęć niesienia pomocy osobom najbardziej zagrożonym patogenem. Do takich należą inicjatywy "Widzialna ręka - Elbląg i okolice" oraz akcja "Zakupy dla starszej grupy".

"Idąc tropem fantastycznych ludzi z innych miast, postanowiłam utworzyć miejsce, gdzie każdy, kto ma do zaoferowania cokolwiek bezinteresownie, może to zrobić. Mam nadzieję, że spotkają się tu osoby, które potrzebują wsparcia, i ci, którzy mogą wesprzeć" - napisała Aga, moderatorka grupy.

W odpowiedzi na apel niemal natychmiast pojawiły się dziesiątki ofert z propozycjami wsparcia dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą opuszczać swoich domów w obawie przed zarażeniem.

"Chętnie służę pomocą osobom starszym. Proszę o info, jeśli będzie ktoś potrzebował pomocy", "Wyjdę z psem, zrobię zakupy", "Mogę zrobić zakupy, zrealizować receptę, wyrzucić śmieci", "Nieco się ochłodziło. Mogę w godzinach wieczornych przynieść opał z piwnicy, komórki itp., wynieść popiół, w razie potrzeby pieska przeciągnąć po parku" - to tylko niektóre z dziesiątek propozycji, jakie pojawiły się już w kilka godzin po założeniu grupy. Osoby zgłaszające się podają też teren osiedla, na jakim są w stanie świadczyć swoją pomoc.

Od razu uczestnicy grupy zwrócili uwagę, że wiele osób starszych, do których adresowana jest akcja, nie korzysta z mediów społecznościowych. Stąd zrodziła się inicjatywa drukowania i umieszczania na klatkach schodowych domów kartki informującej o tej akcji. Na ulotce znajdują się dane, do jakich drzwi zapukać lub pod jaki numer telefonu zadzwonić, jeśli chce się skorzystać z pomocy.

Na podobnej zasadzie działa także inicjatywa "Zakupy dla starszej grupy". Tam młodzi ludzie organizują się, aby pozyskać informacje o potrzebujących osobach i zgłosić swoją chęć pomocy.

Szczegóły akcji: Widzialna ręka - Elbląg i okolice i Zakupy dla starszej grupy

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast