Nowy numer 22/2020 Archiwum

Zabytkowy kościół w Gnojewie otrzyma dofinansowanie

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało pieniądze na ratowanie zabytkowej świątyni w Gnojewie.

Znajdujący się przy drodze z Malborka do Tczewa kościół Świętych Szymona i Judy Tadeusza to wyjątkowy zabytek pochodzący z XVI wieku. Jak podkreślają badacze, jest on jednym z najstarszych kościołów w Europie o konstrukcji szkieletowej, posiadających tzw. mur szachulcowy. Niestety znajduje się on w opłakanym stanie.

Wynika to przede wszystkim z tego, że tuż po II wojnie światowej był wykorzystywany jako magazyn nawozów. Po tym czasie nie odzyskał już swojego dawnego przeznaczenia i popadał w ruinę. Zabiegi o uratowanie świątyni przed całkowitym upadkiem rozpoczęły się w 2009 roku.

W minionym roku diecezja elbląska wystąpiła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o pomoc w dalszym zabezpieczaniu budynku, któremu brakuje m.in. dachówek chroniących więźbę dachową czy wzmocnień na znajdujących się w coraz gorszej kondycji murach.

Ministerstwo przychyliło się do wniosku władz kościelnych. Przyznane przez resort pieniądze mają być przeznaczone na remont dachu i konserwację jednego rzędu polichromowanego stropu. Na realizację tych prac w 2020 r. kuria elbląska otrzyma 600 tys. zł. Ma to być pierwszy etap kompleksowego remontu świątyni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama