Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wskrzeszanie pasłęckiego zegara

Zabytkowy zegar z wieży pasłęckiego kościoła przejdzie gruntowny remont.

Mający już prawie 100 lat zabytkowy zegar wieżowy w kościele pod wezwaniem św. Bartłomieja w Pasłęku będzie mógł wkrótce przejść remont. O przyznaniu pieniędzy na wskrzeszenie tego wyjątkowego mechanizmu zdecydowali radni miejscy tuż przed wybuchem epidemii.

Zegar, który znajduje się na wieży pasłęckiej świątyni, został wykonany w 1922 r. w w fabryce zegarmistrza Johanna Friedricha Weulego. Zegary produkcji jego zakładu zdobiły liczne wieże wielu ratuszów miejskich, szkół i kościołów na przełomie XIX i XX w. - w tym także właśnie w Pasłęku. Wówczas były to bardzo nowatorskie urządzenia. Godziny i półgodziny czasowe były wybijane na dzwonie, co stanowiło nie lada atrakcję dla ówczesnych mieszkańców.

W ocenie władz miasta na wyremontowanie zegara z kościelnej wieży potrzeba będzie ok. trzech lat. Mechanizm wymaga gruntownej naprawy i renowacji. Pierwszy etap prac będzie polegał na sporządzeniu dokumentacji renowacji i konserwacji zegara, demontażu wszystkich części mechanizmu, oczyszczeniu tych elementów z zabrudzeń, regeneracji i ich konserwacji. Jego koszt wyceniono na ok. 40 tys. zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy